Jan Vávra: Starostové opět následují Andreje Babiše?
Hnutí STAN se poprvé nechalo inspirovat praktikami Andreje Babiše, když opustilo oficiální vládní komunikační strategii a předseda Rakušan začal na periferiích České republiky objíždět hospody IV. cenové skupiny, kde na sebe nechal křičet nespokojené občany. Do té doby takto objížděl republiku a potkával se s občany především Andrej Babiš.
Akce Starostů se jmenovala „Bez cenzury“ a díky zájmu novinářů měla úspěch. Je otázkou, zda současný mírný vzestup preferencí hnutí STAN nemá své kořeny právě v tomto Babišem inspirovaném, lidovém stylu kampaně.
Čtěte také
V současné době hnutí STAN opět opakuje postupy Andreje Babiše, bohužel již v méně sympatické rovině. Jde o reakci na rozhodnutí Krajského soudu v Liberci, který uznal libereckého hejtmana Martina Půtu vinným a uložil mu roční podmínku a peněžitý trest 50 tisíc korun za přijetí úplatku a zneužití pravomoci veřejné osoby. Hejtman se odvolal k Vrchnímu soudu, rozsudek je tedy nepravomocný.
Policie obvinila Půtu už v roce 2014, což tehdy sice překazilo Půtovy celostátní politické ambice, ale od té doby dokázal třikrát vyhrát krajské volby - s výsledky mezi 32 a 38 procenty - a udržet si hejtmanský post.
Čtěte také
Můžeme na to nahlížet ze dvou úhlů pohledu: Půtu můžeme obdivovat za vytrvalost, s jakou šel za svým cílem a dokázal si i jako obžalovaný politik udržet podporu voličů. Na druhou stranu nelze nevidět, že jeho hroší kůže přispěla k otupění voličů, poklesu politické kultury a zejména popření nepsaného pravidla, že trestní stíhání a obžaloba by až do pravomocného zprošťujícího rozsudku měly představovat stop pro účast ve vysoké politice.
Rok po Půtovi byl v případě Čapího hnízda obviněn Andrej Babiš, který proslul prohlášením: „Já vám jenom chci říct, že nikdy neodstoupím. Nikdy. Nech si to všichni zapamatují. Nikdy.“ Ovšem prvním politikem, který ignoroval ono nepsané pravidlo, byl právě Martin Půta.
Čtěte také
Hnutí STAN uvažovalo o Půtovi jako o kandidátovi do podzimních voleb. V tuto chvíli tedy stojí před rozhodnutím, zda bude Andreje Babiše v jeho pojetí politické kultury následovat nebo se bude držet principů, které stály u vzniku této vlády a díky kterým současná vláda Babiše porazila. Zatím vypadá STAN zaskočeně.
„Já k tomu Martina vyzývat nebudu. On to jistě zváží,“ odpověděl předseda hnutí Vít Rakušan na otázku, zda bude požadovat Půtovu rezignaci. Naopak mluví o tom, že jsou chvíle, kdy se strana musí za své lidi postavit.
Zbaví se nejen možnosti kritizovat Babiše
Někteří politici se snaží Půtu omlouvat tím, že byl odsouzen jen za korupci ve výši 30 000, kdežto původní obvinění z přijetí úplatku ve výši 830 000 se nepodařilo prokázat. Nemá smysl připomínat, že jak z právního hlediska, tak z pohledu člověka s průměrným příjmem, je to úplně jedno.
Svoji roli hraje samozřejmě otupení a apatie veřejnosti k trestnímu stíhání politiků, na čemž má velký díl viny naše justice, která nedokázala ani v jednom z těchto soudních případů s vysoce postavenými politiky v rozumné době rozhodnout a vydává navzájem si protiřečící rozsudky.
Pokud ovšem Starostové Půtu podrží, zbaví se nejen možnosti jakkoli kritizovat Andreje Babiše, ale naopak mu poskytnou návod, jak by mohl argumentovat, pokud by byl sám nakonec v kauze Čapího hnízda přece jen pravomocně odsouzen.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.