Jan Vávra: Předčasné volby jako selhání politiků?

4. leden 2018

„Občané rozdali karty a politici s těmi kartami musí umět hrát,“ prohlásil ve svém vánočním poselství prezident Zeman.

Použil tuto často opakovanou poučku na podporu svého sdělení, že předčasné volby nikdy nevypíše, což pro jistotu doplnil ještě zdviženou zaťatou pěstí. Ačkoli se tvářil, že tak činí pro potěchu občanů, ve skutečnosti šlo o nátlak na politické strany, aby koukaly podpořit vládu Andreje Babiše.

Tento dojem umocnila i následující úvaha o suché - někdy prý dokonce neposolené - skývě politické opozice. Zajímavé je, že samotný Andrej Babiš, se kterým si Miloš Zeman jinak tak rozumí, používá - aby dosáhl téhož - předčasné volby jako hrozbu. On sám je prý na ně připraven.

Předpokládá, že většina politických stran, jejichž preference se pohybují blízko pětiprocentní hranice a jejichž stranická pokladna není příliš naplněná, nebudou mít chuť znovu podstoupit boj o přízeň veřejnosti, která je v poslední době čím dál méně předvídatelná.

Jiná, rovněž často opakovaná, politologická poučka tvrdí, že předčasné volby prohraje ten, kdo je vyvolá. Nejsem si jist, že by to platilo v případě Andreje Babiše, i kdyby se předčasné volby skutečně konaly kvůli jeho neústupnosti a neochotě nabídnout ostatním stranám důstojné zastoupení nebo dokonce postavit nějakého jiného premiéra místo sebe.

Prezident Miloš Zeman

Předčasné volby jako varianta řešení

Jeho možnosti a schopnosti komunikovat s voliči, lépe řečeno těmi voliči, kterým došla trpělivost s politickým establishmentem, kteří pokládají mechanismy parlamentní demokracie za zbytečně komplikované a kteří chtějí mít klid od politiky, výrazně převyšují možnosti a schopnosti ostatních politiků vysvětlovat, proč by národ neměl vložit moc do rukou jednoho, byť údajně schopného manažera.

Snad jedině piráti, jak tomu aspoň nasvědčují jejich preference, se dokázali přizpůsobit současné mediální situaci.

Předčasné volby ovšem nejsou samy o sobě ničím výjimečným nebo neobvyklým. Nakonec i v sousedním Německu, jehož politická kultura je o několik pater výše, než je ta naše, se o nich zcela seriózně uvažuje jako o možné variantě řešení zatím neúspěšných jednání o sestavení vlády.

Podobně tomu bylo i v jiných západoevropských zemích. Politické strany si ovšem musejí být jisty, že dokáží veřejnosti věrohodně vysvětlit, proč se pro takový krok rozhodly. A to v našich podmínkách umí zatím jen Andrej Babiš. Proto má ostatně takovou podporu.

Premiér Andrej Babiš

Upřímně řečeno se ale předčasných voleb nemusíme vůbec obávat. Lze téměř s jistotou očekávat, že jakmile současná Babišova vláda nezíská důvěru, najdou někteří politici - i z takzvaně tradičních stran - dost důvodů, proč druhou vládu Andreje Babiše podpořit. Ale to nemusí být vůbec špatně.

autor: Jan Vávra
Spustit audio