Jan Vávra: Když nejsme schopni řešit své problémy

17. prosinec 2018

Je zajímavé, jak dlouho Andrej Babiš i všichni bojovníci za naši národní suverenitu mlčí tváří v tvář tak bezprecedentnímu zasahování EU do našeho suverénního práva odklánět miliardy, které nám posílají z Bruselu, kam my sami uznáme za vhodné.

Samotný Babiš zřejmě se svým PR týmem stále řeší, jakou marketingovou kampaní na největší problém svého mocenského vzestupu reagovat.

Jiří Pehe: Pro Babišovy problémy je Česká republika malá

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš se považuje za politika evropského formátu. Často cestuje do zahraničí a dělá mu dobře, když ho kamery zabírají v přítomnosti jiných evropských politiků.

Pravici i Okamurovi se Babišovy problémy hodí, prezident Zeman se v obhajobě svého politického druha také nijak nevyznamenal, a tak musejí Andreje Babiše hájit ženy, konkrétně komunistická europoslankyně Konečná a Babišovy europoslankyně Charanzová a Dlabajová.

Jejich hlavním argumentem bylo, že usnesení EP, který vyzývá EK, aby rázně řešila střet zájmů našeho premiéra a přestala do Agrofertu posílat peníze, představuje politický tlak na nezávislé české orgány.

To by mohlo znít logicky, ovšem jen za předpokladu, že naše policie, státní zastupitelství a soudy jsou skutečně nezávislé. Ačkoli můžeme doufat, že ve většině případů tomu tak skutečně je, pokud jde o případ trestního stíhání osoby, která je zároveň premiérem země, neopravňuje nás dosavadní průběh vyšetřování Babišových trestních kauz - od korunových dluhopisů až po Čapí hnízdo - k optimismu.

Pořád si neumíme vládnout

Spíše se ukazuje, že české orgány opravdu nejsou a nebudou schopny Babišovy případy vyřešit, dokud on bude premiérem. A právě kvůli tomu se do našich problémů musel vložit Evropský parlament.

Karel Hvížďala: Preference ANO stoupají dle sociologů zákonitě

Andrej Babiš

Nejprve si připomeňme výsledky posledních prosincových průzkumů po kauzách se střetem zájmu pana premiéra a s nejasným odjezdem jeho syna na Krym.

Není to bohužel pro naši republiku příliš lichotivé vysvědčení. Zpochybňuje to všechna volání našich nacionalistů, kteří útočí na instituce EU, protože nám prý diktují, co máme dělat a omezují tak naši suverenitu. Ukazuje se, že naše suverenita je nám k ničemu.

Národní suverenita je samozřejmě v současném globálně propojeném světě zcela prázdný pojem, v rámci ekonomické a obchodní spolupráce je schopnost národního státu dělat si všechno podle sebe zcela iluzorní.

Nejhorší ovšem je, že kauza s Babišovým zneužíváním evropských dotací a jeho střetem zájmů ukazuje, že si pořád neumíme vládnout. Pokud máme nějaký skutečně vážný problém, nejsme schopni ho sami vyřešit.

Je to dáno tím, že jsme až na krátká období žili pod více či méně laskavým dohledem nějakého silného protektora. Sice jsme na něho nadávali, ale zároveň si i zvykli, že bude řešit naše problémy.

Jan Vávra

Rozhodovat se a řešit problémy sami jsme se prostě nenaučili. A není k tomu ani všeobecná vůle. Vždyť slova o potřebě vlastní suverenity znějí tak sladce.

Takže buďme nakonec rádi, že tu Evropskou unii - i s jejími nikým nevolenými byrokraty - vůbec máme.

autor: Jan Vávra
Spustit audio

Související