Jan Vávra: Kam se vracet - budoucnost konzervativních stran

5. duben 2019

Nově zvolený předseda KDU-ČSL Marek Výborný vyzýval na sjezdu své spolustraníky, aby se nebáli být konzervativní a důsledně trvali na svých hodnotách.

Soudě podle jeho úspěchu to vypadá, že minimálně členové strany budou na jeho apel k návratu ke konzervativním hodnotám slyšet.

Lukáš Jelínek: Budoucnost lidovců je v integraci

KDU-ČSL

Lidovci jsou sice stoletou stranou, druhou nejstarší po sociální demokracii, přesto jim to v novodobé historii vždy víc slušelo, když nehráli sólo a spolupracovali s jinými.

V politické praxi nejde o nic nového. Již mnohokrát se ukázalo, že když se nějaká politická strana ocitla bez nosných témat a nevěděla kudy dál, objevil se požadavek vrátit se ke kořenům.

Nebyl to jen příklad ODS, podobné hlasy zaznívali i v sociální demokracii, samozřejmě od těch, kteří se slzami v očích vzpomínali na éru Miloše Zemana a viděli v jeho radách záruku vzestupu ČSSD.

Ale abychom byli spravedliví, na návratu do minulosti postavili svůj úspěch i politici jiného kalibru. Nakonec heslo, se kterým Donald Trump vyhrál prezidentské volby, slibovalo rovněž návrat do dob, kdy Amerika byla takzvaně „velká“.

Záchvaty deziluze

Jde o lidsky pochopitelnou reakci. Vždy, když nerozumíme situaci, ve které jsme se ocitli a nevíme kudy kam, snažíme se opakovat řešení, která nám v minulosti přinesla úspěch. Zároveň toužíme po návratu do dob, kdy vše bylo známé a jasné. Problémy současných politických stran ale takové návraty do minulosti nevyřeší. Dnes se totiž není kam vracet.

Jan Fingerland: Nemocný Trump v nemocné Americe

Americký prezident Donald Trump

Že Evropa je v rozkladu je Američanům jasné už asi tři sta let. Při pohledu na situaci v tamní politice se zdá, že Spojené státy v rozkladu nejsou, protože už se rozložily.

Svět se rychle mění a nic už nebude, jako bylo dřív, jakkoli po tom řada lidí touží. Svědčí o tom – mimo jiné – i situace, ve které se ocitly konzervativní strany v Evropě a Spojených státech.

Američtí republikáni vyprodukovali jako prezidenta nepředvídatelného a žádná pravidla nedodržujícího baviče a nevědí si s ním rady. Klíčová tradicionalistická strana – britští konzervativci – vyvolali v naději na vyřešení interních problémů referendum, se kterým nemá tamní politický systém zkušenosti. Výsledkem je všeobecný zmatek a krize důvěry v systém zastupitelské demokracie v celé britské společnosti.

Francouzská tradiční pravice se skandály svých vůdců sama vyřídila, podobně vypadla ze hry tradiční pravice v Itálii. Nakonec ani naše pravice na tom není nejlépe. ODS těžce bojuje s Piráty o druhé místo a představa, že by mohla ohrozit vládní hnutí ANO, označované za nesystémové, je spíše iluzorní. Ostatní rádoby konzervativní strany se potácejí okolo 5procentní hranice.

Robert Schuster: Nové vedení německé CDU aneb Odsouzeni ke spolupráci

Annegret Krampová-Karrenbauerová a Angela Merkelová

Němečtí křesťanští demokraté mají od minulého víkendu nové vedení. To znamená především, že je po osmnácti letech povede jiná předsedkyně, 56letá Annegret Krampová-Karrenbauerová.

Jen německé konzervativní strany, přes určité ztráty, které utrpěly, hrají ve své zemi stále rozhodující roli. CDU se ovšem pod vedením Angely Merklové posunula značně do středu. Pokud nová předsedkyně Annegret Krampová-Karrenbauerová vidí řešení ve více pravicové politice, bude zajímavé sledovat, jak to němečtí voliči ocení.

Ovšem nutno připomenout, že Německo je jednou z mála stabilních společností, která se díky vyváženému politickému a sociálnímu systému vyvarovala masivnímu rozšíření extremistických postojů a překonala tak i bezprecedentní příliv uprchlíků, které by jiné země zcela rozložil. V tom je ale v Evropě výjimkou.

Většina společností – včetně té naší – postrádá kořeny, ke kterým by se mohla vracet. Svět se mění příliš rychle a dříve osvědčené, tradiční recepty už nezabírají.

Jan Vávra

Čím dříve budou politici na tyto změny schopni reagovat a přestanou slibovat, že bude zase líp, tím rychleji se vyvarujeme záchvatů deziluze. A také si ušetříme problémy s nejrůznějšími populisty, lákajícími publikum na nesplnitelné sliby a rychlé vyřešení všech problémů.

autor: Jan Vávra
Spustit audio