Jan Pirk: Nevím, proč se seniorům nakazuje, aby zůstali doma a nejezdili na chaty

17. duben 2020

Sám prošel koronavirovou nákazou. „Infikoval jsem se v Rakousku. V hotelu to dostali všichni,“ popsal situaci v Blízkých setkáních kardiochirurg, který se nezalekl.

„Tvrdil jsem, že je to nová chřipka a že u většiny lidí proběhne jako chřipka. Je tady zkrátka nový virus, se kterým se musíme naučit žít,“ objasnil Jan Pirk v Blízkých setkáních. A dodal, že zatímco u něj trvá chřipka obvykle tři až čtyři dny, u koronaviru to bylo deset.

„Nevím, na čem to záleží, ale u syna to mělo těžší průběh. I když je mladší a fyzicky je na tom velmi dobře.“ Karanténu trávil na chalupě. „Nevím, proč se seniorům nakazuje, aby zůstali doma a nejezdili na chalupy. V přírodě je to přece zdravější než v bytě.“

Senioři nejsou riziková skupina

Uznávaný lékař taky v rozhovoru s Terezou Kostkovou otevřeně nesouhlasil s názorem, že senioři patří do rizikové skupiny. „Ukazuje se, že rizikoví jsou obézní pacienti, kuřáci, diabetici, lidé s plicními onemocněními a se sníženou imunitou.“

Podle Pirka je důležité rozlišovat věk kalendářní a biologický. „Padesátník může být biologicky osmdesátník.“ Další faktor je stres. „Nezvládnutý stres může prý až za 80 % tělesných nemocí. Proto lidi před operací uklidňujeme. Takový pacient lépe stůně.“

V kolika letech přestal kouřit? Bál se po delší pauze způsobené nemocí a karanténou zpět na operační sál? Co soudí o to, že některé obchody jsou otevřené a jiné, třeba s cigaretami, otevřené?

autoři: Tereza Kostková , Prof. Jan Pirk , eh

Související