Jan Macháček: Kmoníček místo Zaorálka?

Hynek Kmoníček okomentoval některé názory prezidenta Miloše Zemana
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hynek Kmoníček okomentoval některé názory prezidenta Miloše Zemana

Podle serveru novinky.cz a deníku Právo má prý premiér Bohuslav Sobotka hotový plán, kterým zabije – jak se česky říká – několik much jednou ranou či vyřeší zdánlivě neřešitelnou úlohu.

ČSSD se pře s hnutím ANO o tom, kdo má být eurokomisařem. Babišovo hnutí ANO navrhuje Pavla Teličku a vzdát se toho nechce. ČSSD kandiduje bývalého ministra financí ekonoma Pavla Mertlíka.

Právo tvrdí, že se dozvědělo, že ČSSD vyšle na post eurokomisaře nakonec současného ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka a na jeho post přijde šéf zahraničně-politické kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček.

Odvoláním Zaorálka prý Sobotka utlumí vnitrostranickou kritiku. V ČSSD jsou silné hlasy, kterým se zdá Zaorálek příliš kritický vůči Rusku. A pak jde prý také o to, že si Sobotka vylepší vztahy s prezidentem.

Informace Práva – a to přesto, že Hynek Kmoníček tvrdí, že o tom vůbec nic neví – vykazuje všechny logické znaky toho, že tento balónek vypustil Hrad a okolí prezidenta. Co kdyby se nápad v řadách ČSSD přeci jen ujal a zapustil kořeny?

Čtěte také

Nejprve k důvodům, proč by výměna ministra zahraničí byla v této době velmi špatný nápad. Geopolitická a mezinárodní situace je díky agresivnímu Rusku neklidná a Česká republika potřebuje vystupovat předvídatelně a spolehlivě. Není přece možné měnit klíčového ministra každých pár měsíců.

Jednání vlády, Lubomír Zaorálek

Přitom ještě před rokem jsme měli ministra Schwarzenberga, pak Jana Kohouta a teď máme Lubomíra Zaorálka. Kdyby se navíc naši partneři v NATO dozvěděli, že důvodem odvolání ministra byly jeho příliš protiruské postoje, nebyl by to vůbec dobrý signál. V USA například není Kmoníček oblíben kvůli své cestě do Iráku s Miroslavem Šloufem.

A nyní k tomu, proč tato spekulativní a manipulativní zpráva nesedí. Není přece žádný důvod, proč by měl premiér vyklízet pole prezidentovi. Bývalý prezidentův favorit Michal Hašek je politicky mrtvý muž a nemá ve straně žádné silové a politické zázemí.

Pro některé členy ČSSD je možná Zaorálek příliš protiruský, ale kritika má podle všeho formu takového typicky českého brblání, které se nepřetaví v politickou akci či boj o moc.

Čtěte také

Sobotka navíc ví, že prezident Zeman je politický predátor, kterého žádné vstřícné gesto neuspokojí, naopak strčí nohu do dveří a s jídlem pak roste dravcova chuť.

Ministerstvo zahraničí je navíc důležité centrum moci, možnost jmenovat a vysílat stovky diplomatů a desítky velvyslanců není maličkost. Proč by se vláda měla spokojit s tím, že celou agendu výběru velvyslanců předá na stříbrném podnose na Hrad?

Ekonom Pavel Mertlík

Andrej Babiš to možná zkouší, ale nevím, proč by měl zrovna kvůli sporům o Pavla Teličku riskovat rozpad koalice a zkoušet vyvolávat nové volby.

Je už prostě v Česku tradicí, že největší strana koalice nominuje eurokomisaře. A Pavel Mertlík navíc vůbec není špatný kandidát. Je to slušný člověk, dobrý akademický ekonom a má zásluhy, protože v této zemi skoncoval s bankovním socialismem tím, že konečně zprivatizoval banky, a pomohl zasadit smrtící ránu mafii tím, že pomohl zavřít IPB. (To, že se od té doby vyrojily mafie jiné, je jiné téma a jiná kapitola.)