Jan Kubáček: Změna volebního zákona posílí prezidenta. Nás voličů se nedotkne

8. únor 2021

Ústavní soud rozhodl zrušit část volebního zákona. Proč teď? Co se změní pro běžné voliče? A co se stane, pokud se zákonodárci o novém znění nedomluví včas před volbami?

Koalicím nově pro vstup do sněmovny postačí 5 % hlasů. Ústavní soud se totiž rozhodl zrušit část volebního zákona. Ten dosavadní prý porušoval rovnost volebního práva a šance kandidujících subjektů.

„Ústavní soud rozhodl správně. Ale za mě pozdě,“ říká na Dvojce v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček. „Navíc to naservíroval senátorům a poslancům tak, že nemají příliš šancí to vyspravit k lepšímu a vyřešit i další problémy.“

Jsem naštvaný

Stížnost senátorů na inkriminovanou část volebního zákona je stará tři roky. „Podle normy, která byla zrušená, se volilo pětkrát. Víme o tom dvacet let,“ sumarizuje Kubáček. „Víme, že pět největších krajů bylo privilegovaných. A bylo to špatně.“

rychetsky_danelova05_180105-133313_kno.jpg

„Jsem naštvaný, protože bych čekal, že se tahle argumentace a ten výsledek objeví před rokem a naši zákonodárci budou mít šanci přijít s lepším opatřením, které by řešilo i třeba otázku korespondeční volby a některých dalších témat.“

„Výsledek je, že jsou v časovém presu, bude se hledat kompromis kompromisů, úplně nejjednodušší minimalistické řešení. A zároveň nám začne stát práce nad ostatními zákony,“ rozhořčuje se host Zity Senkové ve studiu Dvojky. Jak se změna volebního zákona dotkne voličů?

Co to pro vás znamená?

„Nás voličů se to zase příliš nedotkne. Půjdeme volit standardně. Budeme mít 14 volebních lístků, jako jsme byli zvyklí. A ten druhý přepočet se de facto odehraje na půdě softwaru Českého statistického úřadu, na poli volební geometrie. Takže nás by to zatížit nemělo.“

„Je to jenom zpráva pro dalšího premiéra nebo premiérku. Ať tam bude Petr nebo Pavel, už teď ví, že hledat stojedničku bude těžší, že jeho vláda bude křehčí, koaličnější a sněmovna bude roztříštěnější. Což bude vyhovovat prezidentu republiky. A to i komukoli po Miloši Zemanovi. Protože čím roztříštěnější sněmovna, tím silnější mandát prezidenta.“

Co když to nestihnou?

Co by se stalo, kdyby se senátoři a poslanci na úpravě zákona nestihli domluvit včas před volbami? „S velkou pravděpodobností se volby odehrají a výklad poměrného přepočtu by podal Nejvyšší správní soud,“ vysvětluje politolog. „Pád do černé díry a neodehrání se voleb nehrozí.“

Další témata rozhovoru: pandemie a české zdravotnictví; změna volebního zákona; politická situace v Itálii; zahraniční politika USA.

Spustit audio

Související