Jan Kohout: „Brusel se stává druhou Moskvou.“ Michael Romancov: „K tomu má Brusel hodně daleko“

7. listopad 2016

Zrušení plánované návštěvy českého ministra zemědělství je signálem, který naznačuje, že Čína vyžaduje po Česku loajalitu ve všech směrech. Ministr Jurečka podpořil svého stranického kolegu Hermana a za trest do Pekingu nejel. Šéf české diplomacie vychází Číně vstříc. Tibetského duchovního vůdce dalajlámu přirovnal k válečnému zločinci Konradu Henleinovi. Pak se za svůj výrok omluvil.

Poklonkujeme Číně nebo jen většina vlády postupuje opatrně, abychom nepřišli o slíbené investice? „Strategické partnerství s Čínou můžeme deklarovat, ale nemůžeme ho naplnit. Mezi tak vzájemně si nerovnými partnery nemůže strategické partnerství být,“ uvedl v pořadu Pro a proti politolog Michael Romancov. „To, co vláda udělala, nahrává interpretaci, že jsme se vůči Číně zachovali servilně.“


Doufám, že Brusel bude schvalovat stále méně věcí, nikoli více. Brusel se stává druhou Moskvou.Jan Kohout

Prezident institutu Nové hevábné stezky a bývalý ministr zahraničí Jan Kohout se naopak domnívá, že pro Čínu strategickým partnerem jsme. „Trest pro Jurečku není vynucování si loajality. Jde o respekt k partnerovi.“


Brusel má k druhé Moskvě hodně daleko. Rozlohou, architekturou i způsobem rozhodování.Michael Romancov

Jak dále uvedl, strategické partnerství má celá EU od roku 2003. „Je vyjádřením zájmu spolu víc komunikovat a hledat snahu se dohodnout. Pokud někdo přijme dalajlámu, je to porušení jednotné zahraniční politiky, po které se celou dobu volalo.“

Jednání s čínským partnerem na projektu trvá dva až tři roky. „Jsou podepsaná memoranda, to nejsou ještě dohody. Na základě memorand by měly být dohody uzavřené a investice k nám přijdou. Čína není země, která by spěchala. Čína má dlouhodobé vize.“

Michael Romancov ale poukázal na vyjádření mnoha ekonomů, podle kterých u nás neproběhly investice, spíše akvizice, tedy nákup nemovitostí. „Otázka je, jak na tom ČR vydělala, zejména pokud jde o tvorbu pracovních míst. Prezident Zeman často po skončení nějaké své návštěvy hovoří o úžasných příležitostech. Ale když se pak podíváme na realitu, často vidíme podstatně skromnější výsledky.“

Jan Kohout

Čínské vstupy do ČR by neměly rozkolísat naše prostředí ve vztahu k našim bezprostředním partnerům. „Investice nás nesmí ohrozit. Protože jinak bychom v kontextu EU hráli jakéhosi trojského koně, což sice může být výhodné krátkodobě, ale dlouhodobě by to byla věc závadná pro ČR,“ dodává Romancov.

Podle Jana Kohouta jsme členy EU a NATO a partnerství nás nemůže rozkolísat. „Je potřeba dávat pozor ze všech stran, aby investice přinášely prospěch především ČR, protože hájíme zájem ČR. To, kde jsme s Čínou, neznamená jakékoli riziko a neznamená to patolízalskou loajalitu, kterou by česká reprezentace projevovala.“

autoři: Renata Kalenská , sch
Spustit audio