Jan Jůn: OSN vyšetřuje chemické zbraně v Sýrii a proud uprchlíků sílí

Počet uprchlíků ze Sýrie přesáhl 1,5 milionu
Počet uprchlíků ze Sýrie přesáhl 1,5 milionu

Podle britského ministra zahraničí Williama Haguea potrvají konflikty na Blízkém východě ještě celé roky nebo možná i desetiletí. I když šéf britské diplomacie pronesl výrok hlavně v souvislosti s Egyptem, o kterém má jednat s resortními kolegy z Evropské unie, mohlo by to platit i v případě Sýrie.

Jak známo, Rusko tam otevřeně podporuje dodávkami zbraní krvavý režim baathistické strany v čele s prezidentem Assadem a Západ zas – i když poněkud vlažně -- ozbrojenou opozici, do jejíchž řad se už bohužel infiltrovalo až příliš velké množství členů a přívrženců teroristické al-Kajdy, včetně evropských rekrutů z muslimských řad. To je pochopitelně v dlouhodobějším výhledu velmi nebezpečné i pro jejich země, pokud by tam po konfliktu chtěli pokračovat v tzv. ,,svaté válce‘‘ prostřednictvím terorismu. Podle britského deníku The Times, citujícího americké zpravodajské zdroje, jde třeba až o 150 britských sunitů.

Účast těchto dobrovolníků ovšem také mění původní snahy syrské demokratické opozice o svržení Assadova diktátorského režimu na konflikt mezi Íránem podporovanými šíitskými muslimy, včetně Assadových Alawitů a libanonského Hizbolláhu na jedné straně a Saudskou Arábií podporovanými sunitskými muslimy, včetně zahraničních rekrutů z arabských zemí i Evropy na straně druhé, podobně jako v Iráku, nemluvě o cílech al-Kajdy.

Nejnovější vývoj v Sýrii je ovšem poznamenán dvěma událostmi. První je dnešní přílet expertů OSN na chemické zbraně do Sýrie, aby vyšetřili jejich hlášené použití. Úřad generálnho tajemníka Spojených národů Pan Ki-múna sice prohlásil podle zprávy CNN, že inspektoři nebudou během mise hovořit s médii, ale potvrzení tří vyšetřovaných incidentů, kdy mělo ze strany režimu dojít k použití nervového jedu sarinu proti obyvatelstvu – zatímco režim z toho obviňuje milice opozice – se určitě rychle rozkřikne.

Mnozí pochybují, že by k takovám zbraním a raketám měl přístup kdokoliv jiný než Assádovy speciální jednotky. Druhou událostí je náhlé zmohutnění proudu uprchlíků ze Sýrie do iráckého Kurdistánu, který je, jak známo, nejklidnější a dnes nejvíce prosperující částí Iráku. Pozorovatelé agentury OSN pro uprchlíky hlásí, že od minulého čtvrtka jde o doslova proud desítek tisíc Syřanů, převážně kurdské národnosti. Není jasné, zda uprchlíkům najednou došla trpělivost při čekání na pád Assádova režimu, nebo zda to je strach z protiofenzívy vládních jednotek, které na znovudobývaných územích nešetří životy civilistů. Pro irácký Kurdistán jsou masy uprchlíků problémem co do přístřeší i stravy; pro svět jsou jedním z důkazů pokračování hrozící nebezpečné destabilizace celého regionu.