Jan Jůn: Musíme dokončit dílo vybudování ,,země příležitostí pro všechny...‘‘

Britský premiér David Cameron
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Britský premiér David Cameron

Závěrečný sjezdový projev britského premiéra je vždy ostře sledován. Hovoří totiž k delegátům strany i k celé zemi. A hovoří poté, co už oslovil média před sjezdem a také poté, co jeho ministři už na sjezdu přednesli detaily vládních plánů. Nemá tedy lehký úkol – zejména když se země vyhrabává z krize, když dál hodlá snižovat zadlužení a zeštíhlovat přebujelou veřejnou sféru – což znamená, že úspornost rozpočtů ještě pár let potrvá.

Proto asi včerejší projev premiéra Davida Camerona pod sjezdovým logem konzervativců: „Pro těžce pracující národ“ nebyl nijak převratný a nepřinesl žádná překvapení, ale je experty kladně hodnocen. Byl totiž i přes střízlivost plný optimismu, že pokud bude možné pokračovat v nastoupené cestě, za situace potvrzeného rapidního oživování celé ekonomiky, podaří se započaté dílo vybudování „země příležitostí pro všechny“, bez ohledu na původ či rasu, bohatší jih či chudší sever země, nebo prostředí a školy. „Už tři roky uklízíme nepořádek po labouristech a nejsme s tím ještě u konce,“ řekl premiér a dodal, že výdělek, vytváření bohatství, daňové úlevy a podnikavost nejsou sprostá, elitistická slova, ale vše není jen o penězích, ale také o zlepšení sociálních podmínek pro všechny, jak se bude hospodářství zlepšovat.

„Jsme stranou naděje pro mnohé, nikoli jen pro někoho,“ dodal pak a pochválil práci sociálních pracovníků, věnujících se nemocným a starým lidem a zdůraznil, že cílem strany pro příští volby nebude pokračovat v koalici s liberálními demokraty, ale vyhrát a vládnout sami. Zdůraznil pak také, že země nežije ve vákuu a kdyby se zříkala mezinárodních závazků, byla by prostě méně bezpečná a obrátil se i na Skotsko, které tamní nacionalisté chtějí odtrhnout a řekl: „Lide Skotska, my chceme abyste zůstali... !“

Pak už jen zbývalo rétoricky se dotázat, zda si národ bude přát vrátit se pod vedením „Rudého Eda (Milibanda) a s dětinskou ekonomikou“ opozičních labouristů, kteří se pod vlivem militantních odborů nachylují stále více doleva, zpět do sedmdesátých let stávek, smetí na ulicích a rostoucího zadlužení země. Nebo, s konzervativci „kupředu, dlouhou cestou, která je navzdory oživení stále ještě před námi“, ale přinese ony „příležitosti pro všechny“. Tolik britský premiér na manchesterském sjezdu konzervativců. Bezpochyby centristický projev, plný smazávání rozdílů, sociální citlivosti a výzev labouristům – a Britové opravdu vesměs centristy jsou. Zároveň však varující, že zemi čeká ještě pár let tvrdé práce a úsporného hospodaření, i když se to „nakonec vyplatí“. Jestli se do voleb začne ukazovat, že měl pravdu, Cameron by mohl příští volební klání vyhrát. 18 měsíců je však v politice dlouhá doba.