Jan Jůn: Británie a migranti – vysušit La Manche, či stavět plážové zdi?

28. listopad 2021

Brity šokovala smrt třicítky migrantů, jejichž gumový člun se potopil uprostřed kanálu La Manche minulý týden. Skupina byla součástí rekordní, téměř třicetitisícové, letošní lidské vlny ilegálních imigrantů a uprchlíků.

Přes smutek více než 77 procent Britů nyní obviňuje vládu, že brexit nezastavil imigraci, jak slibovala. Předbrexitoví migranti z Unie většinou odešli zpět, mnozí kvůli covidu.

Čtěte také

Tito však přibývají nastálo. Z Afghánistánu, Sýrie, Iráku, Súdánu, Etiopie a odjinud a mnoho z nich raději bez dokladů. Podle mnoha Britů to vypadá, jako by je Francouzi pouštěli, protože předbrexitové dohody už neplatí. Jsou umísťováni v opuštěných kasárnách a padly návrhy z vládních kruhů posílat všechny do Albánie, které by se za jejich držení platilo.

Bezradný premiér

Přiostřují se emoce, vláda premiéra Borise Johnsona si zjevně neví rady a – jako i jiné problémy – vše svádí na Unii a požaduje, aby to řešila. Ministryně vnitra Priti Patelová je kritizována za selhání, ale bránila se i tvrzením, že proudu migrantů napomáhají otevřené vnitřní schengenské hranice.

Čtěte také

Francouzi tvrdí, že spolupracují, a prezident Emmanuel Macron zdůraznil, že sami na stovky kilometrů dlouhém pobřeží zadrželi letos už dvacet tisíc migrantů, než byli pašeráckými gangy nahnáni do gumových člunů.

Johnson koncem týdne udělal podle vlastních poslanců další z mnoha chyb, když nikoliv diplomatickou notou, ale veřejně přes Twitter poslal Macronovi ultimátum. Nejdůležitějšími body bylo, aby Francie vzala všechny „ilegály“ zpět a připustila na své pláže britské pohraničníky, aby pomáhali chytat migranty a jejich pašerácké poháněče.

Kdo za to může

Žádný div, že se Macron urazil a zakázal účast Patelové na nedělní schůzce Unie o řešení situace. Z reakcí rozvědek ovšem vyplývá, že mnohá kápa mezinárodní pašerácké mafie, účtující migrantům až tři tisíce liber na osobu „za poskytnutí přepravy“, prý sedí na odpudivých ziscích v Londýně, a zakročit by tedy měli Britové.

Navíc, žádat o azyl je možné dosud jen po příjezdu do Británie – a dlouho čekat, bez možností začít přispívat poctivou prací. A systém se polámal: z 500 „neoprávněných“, včetně odsouzených zločinců, jich letos dokázali deportovat jen pět!

Problém vzrůstající imigrace, podle výpovědí migrantů do „bohaté a sociálně štědré Evropy“, považují mnozí za dlouhodobě nezvládnutelný. Británie vyniká i kvůli imperiální koloniální minulosti a historie učí, že velké říše implodují přílivem z periferií do bohatých metropolí.

V multikulturní Británii už „nových Britů odjinud“ –  na rozdíl od střední Evropy – velmi rychle přibývá a hlásí se právem o rovnoprávnost. Není pak divu, že zavilý ultranacionalista Nigel Farage chce být premiérem, všechny vyhnat a získává podporu. Britové se totiž začínají ptát, kolik stovek tisíc bytů, škol a nemocnic bude zapotřebí postavit navíc z jejich daní, pokud proud neustane.

Jan Jůn

Zastavit gumové čluny a zavřít Británii ale nepůjde. Leda vysušením kanálu La Manche, postavením zdí na plážích, vychytáním mafií pašeráků nebo obsazením francouzských pláží britskými komandy.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.