Jan Januš: Nový šéf Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl posune českou justici o kus dál

26. září 2019

Nejvíce pozornosti logicky budí zprávy, které mají tendenci společnost polarizovat.

Často při jejich hodnocení záleží na tom, jaký máte vztah k vládnímu hnutí ANO, jeho šéfovi a premiérovi Andreji Babišovi a k prezidentovi republiky Milošovi Zemanovi. Posuďte to ostatně z dění v právní oblasti sami.

Čtěte také

Nejprve emeritní předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a také soudce Ústavního soudu Vojtěch Šimíček nečekaně vypovídali o údajných snahách Miloše Zemana a jeho nejbližších spolupracovníků o působení na justici.

Následně Česká republika zažila zesměšňování autority ústavního práva a prorektora Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha, kterému v jeho možné kariéře ústavního soudce zabránil Senát. A poslední události kolem kauzy Čapího hnízda, zejména zastavení trestního stíhání premiéra i prohlášení o případné abolici, s nímž na televizi Barrandov vyrukoval Miloš Zeman, máme jistě všichni stále v živé paměti.

Nyní ale pro vás mám zprávu, která snad může budit pouze pozitivní emoce, a to bez ohledu na to, ke které straně názorového a politického spektra patříte. Výběrové řízení na pozici nového předsedy Vrchního soudu v Praze totiž vyhrál nynější šéf Krajského soudu v Ústí nad Labem Luboš Dörfl.

Nové postupy

A to je výborná zpráva nejen pro něj, ale také pro nás všechny. Nejen že výběrové mechanismy v české justici fungují pořád tak, jak by měly, tedy správně, ale dovolují se na kariérním žebříčku poměrně rychle posouvat i soudcům střední generace, kteří se nebojí zkoušet nové postupy a dost často stojaté vody českého soudnictví alespoň trochu rozčeřují.

Čtěte také

Luboš Dörfl, který už v minulosti na pražském Vrchním soudu pracoval, má v sobě zdravou dravost, která se od příštího roku jistě promítne i v rámci jeho nového angažmá v hlavním městě. Tam vystřídá současného předsedu Jaroslava Bureše.

Někdejší ministr spravedlnosti a taktéž jeden z protikandidátů Václava Klause na prezidenta je v čele pražského Vrchního soudu od roku 2013 a na začátku roku 2020 jeho mandát vyprší. Je dost pravděpodobné, že Dörfl začne i v pražském soudnictví zkoušet některé z nových postupů, jakými již obohatil severočeskou justici.

Ta mimochodem dlouhodobě patří k nejkrizovějším českým soudním krajům a Dörflovi se povedlo ji nově nakopnout. Nejen že zrychlila, ale postupně se zbavila i některých nežádoucích symptomů. Dörfl také přišel s pozicí takzvaných seniorních asistentů soudců. Na zatím nižší justiční místa tak hledal lidi, kteří už by sice mohli být teoreticky soudci, sami si ale uvědomovali, že by se ještě měli naučit soudcovské řemeslo.

Čtěte také

Logika celé věci je jasná. Z kvalitních právníků se mohou stát během pár měsíců i kvalitní soudci, když se jim tedy v tomto ohledu někdo zkušený věnuje a provede je nuancemi nové profese.

Podobně se Dörfl zaměřil na další pracovníky severočeské justice, na její odborný, ale mimosoudcovský personál, a snažil se zlepšit jak jeho materiální, tak i odborné zázemí. Své kolegy dokázal ve vhodných chvílích podržet, nebyl k nim ale nezdravě kolegiální. Když už se mu zdálo, že někdo překročil pověstnou čáru, neváhal s kárným řízením. A ve výčtu jeho inovací bychom mohli pokračovat.

Pokud tak prezident Miloš Zeman Dörfla do funkce jmenuje, tak jak by měl, za pár měsíců tohle všechno čeká i Prahu. A jistě to české soudnictví posune zase o kus dál.

Autor je zástupce šéfredaktora serveru Info.cz

autor: Jan Januš
Spustit audio