Jan Januš: Nechme soudcům vysoké platy. Ale hlídejme, co za ně dostáváme

6. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02873795.jpeg

V justici je v posledních týdnech pořádně živo. Máme nového předsedu Nejvyššího soudu – Petra Angyalossyho. Brzy budeme mít také nové šéfy pěti krajských soudů.

Posloucháte rádi komentáře a glosy? Všechny najdete na stránkách mujRozhlas.cz

A tato výměna se pro letošek nejspíše uzavře volbou nového prezidenta Soudcovské unie, kterým se klidně může stát dosluhující předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra – ten už svou kandidaturu potvrdil Lidovým novinám. I když jinak moc sdílný nebyl, naznačil, že soudce bude opět čekat boj o jejich platy.

Čtěte také

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová totiž nedávno v rozhovoru pro Českou justici popisovala úvahy, ne ale prý svoje, podle kterých by právě soudci a státní zástupci mohli kvůli finančním důsledkům koronavirové pandemie vydělávat méně.

Je pravda, že zejména platy soudců jsou na české poměry a na to, že jde o práci ve veřejné sféře, skvělé. Začínají zhruba na 90 tisících korun, s odslouženými lety, pozicí soudu na české justiční mapě a také toho kterého člověka u daného soudu se pak až násobně zvyšují.

V případě justičních špiček se tak bavíme o částce přes 200 tisíc korun a to je plat srovnatelný s prezidentem i premiérem, hůře už s výdělkem lékařů a naopak zcela nesrovnatelný s ohodnocením učitelů, policistů, hasičů nebo zdravotních sester a dalšího nemocničního personálu. 

Soudcem 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Čtěte také

Když se na celou věc podíváme takto, vypadá to jednoznačně. Co by ti soudci vlastně chtěli? Ale jejich vysoká finanční odměna má jasný důvod a nejde jen o poměrně známou potřebu jejich neúplatnosti. Měli bychom pamatovat také na to, že do justice potřebujeme dostat ty nejkvalitnější právníky. Třeba už zmíněný Nejvyšší soud prochází generační obměnou, je nebo bude to ale stejně tak případ nižších justičních článků.  

Musíme tedy nalákat nové tváře. Peníze jistě nejsou jedinou motivací, ale jsou motivací důležitou. Už nyní si totiž dobrý advokát vydělá, pokud se tedy bavíme o Praze a dalších větších městech, více než v justici, v případě velkých firem pak výrazně více než v justici. Mluvíme tu skutečně o stovkách tisíc korun měsíčně.  

Přidejme k tomu, že se dlouhodobě volá po tom, aby jednotlivé právní profese byly prostupné, podobně jako jinde v zahraničí. Začínající právník například nabere první zkušenosti v advokacii, stráví v ní desítky let, stane se opravdovým expertem a na vrcholu mentálních sil se vydá do justice. Chceme to i u nás. Jistě, lidé mířící touto cestou se smiřují s tím, že napříště vydělají méně, pokud by se měl ale tento rozdíl ještě zvyšovat, nebylo by to dobře. 

Čtěte také

Platy soudců mají i další spojitost, která nám v první chvíli nemusí dojít. Soudci totiž už nemají moc šancí si jakkoliv přivydělat. Ve svém životě jsou i jinak omezeni. Soudcem opravdu musí být člověk 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Neměli bychom slevit z požadavků, že má jít o ty nejlepší z nás.   

A skutečně, za peníze, které soudci dostávají, máme jako společnost zároveň právo po nich vyžadovat ty nejvyšší standardy, odborné i morální. Pokud se ale pak například dozvíme, jak informovaly Seznam Zprávy, že některým soudcům platila Fotbalová asociace zahraniční výlety, nesmíme nad tím mávnout rukou, ale naopak chtít, aby se takové věci rychle řešily. Neboli: vysoké platy pro soudce i do budoucna ano, ale s ještě větším důrazem na to, co za ně jako společnost dostáváme. 

Autor je zástupce šéfredaktora serveru Info.cz

autor: Jan Januš
Spustit audio