Jan Hamáček: Jsme pro zachování sankcí vůči Rusku. Uvidíme, jaký postoj zaujmou USA

17. únor 2017

V Mnichově dnes oficiálně začíná 53. ročník mezinárodní bezpečnostní konference. Setkání v hotelu Bayerischer Hof by letos měly dominovat transatlantické vztahy. Naznačuje to i početná americká delegace v čele s viceprezidentem Mikem Pencem.

„Tou hlavní otázkou bude další směřování americké zahraniční politiky ve vztahu k Evropě jako celku a budoucnost americko-ruských vztahů. Doufám, že po neděli bude v těchto oblastech jasněji,“ říká předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Dohoda, nebo konfrontace?

Konference se z americké strany kromě viceprezidenta Pence zúčastní také ministr obrany James Mattis a delegace Kongresu, včetně vlivného senátora Johna McCaina. „Ministr Mattis na jednání NATO naznačil, že Spojené státy budou na evropské spojence více tlačit, aby zvýšili výdaje na obranu. Další vyjádření ale byla spíše uklidňující a myslím, že v následujících týdnech uvidíme od americké administrativy kroky ujišťující o tom, že se žádná zásadní změna nechystá.“


Spojené státy mají méně obyvatel než evropští členové aliance, ale nesou 75 % nákladů. Donald Trump upozorňuje, že je to dlouhodobě neudržitelné a bude to chtít změnit.Jan Hamáček

Má už Trumpova administrativa jasno v tom, jaký postoj zaujmout vůči Rusku? „Nevím, jestli má úplně jasno prezident Trump. Na jednu stranu ministrem zahraničí jmenoval Rexe Tillersona, což by naznačovalo, že chce jít cestou dohody s Ruskem. Ale jeho poslední vyjádření ke Krymu jako by potvrzovala návrat k původní politice.“

Mluvčí Bílého domu Sean Spicer v úterý prohlásil, že Trump „dal jasně najevo“, že Moskva musí okupovaný poloostrov vrátit Ukrajině. Ruské vedení pak do Washingtonu vzkázalo, že se o statusu Krymu nehodlá s nikým bavit, a to ani s USA.

Rusku nedůvěřujeme

A jaký postoj vůči Rusku bude prosazovat Česká republika? „Takový, na kterém se shodneme se svými spojenci v alianci a v Evropské unii. Naše pozice pro jednání je stále stejná – je nutné respektovat územní celistvost států, co se stalo na Krymu není přípustné. Zlepšení vztahů s Ruskem je podmíněno naplňováním například Minských dohod. Nyní ale nejsme pro zrušení sankcí, protože nedošlo k žádnému posunu,“ upozorňuje Hamáček.

Lubomír Zaorálek, Vysoká škola ekonomická

Ruský prezident Vladimir Putin včera prohlásil, že je třeba obnovit spolupráci tajných služeb Ruska, USA a dalších zemí NATO v boji proti terorismu.

„Bez důvěry je spolupráce obtížná. A ve chvíli, kdy členové aliance cítí, že jejich počítačové sítě a kritická státní infrastruktura je terčem ruských hackerů, tak se ta důvěra těžko buduje. Stojí to za to vyzkoušet, třeba by potom povolily tenze v dalších oblastech. Ale nedůvěra je z naší strany velmi vysoká.“

autoři: všt , ert
Spustit audio