Jan Fingerland: Také Hizballáh staví tunely do Izraele. Možná lepší než Hamás
Izraelci byli v posledních měsících překvapeni tím, jak rozvinutý systém tunelů se palestinskému Hamásu podařilo postavit pod Gazou. Teď, když se podle některých názorů schyluje ke konfrontaci s Hizballáhem, vyvstává otázka, jestli na Izraelce nečeká podobné překvapení na hranicích s Libanonem.
Musí to být zvláštní pocit, vědět, že k hranicím vlastní země, nebo dokonce pod nimi, vedou tunely, kterými může nepřítel rychle a nepozorovaně dopravit tisíce bojovníků a zaplavit jimi příhraniční oblast. Izraelci o tunelech Hamásu věděli, ale teprve po začátku války zjistili, že rozsah tunelů pod Gazou značně podcenili. Je jich mnohem více, jsou lépe ukryté a některými je možné jezdit i v autech.
Čtěte také
Jenže teď se otevřeně mluví o narůstajícím nebezpečí, že se rozhoří válka i na opačné straně Izraele, tedy na severu, s libanonským Hizballáhem. A tedy se přesouvá pozornost k tomu, že i tato organizace dlouhodobě buduje vlastní tunely. Izraelci o nich vědí, před několika lety při krátké válce s Hizballáhem některé z nich systematicky zničili. Nepochybovali o tom, že část z nich nenašli, nebo od té doby vznikly nějaké nové.
Není tunel jako tunel
Těm v Gaze jsou podobné v tom, že využívají místní civilisty i přítomnost OSN jako štíty a že vznikly za cizí peníze, převážně z Íránu. Situace na severu je ovšem v mnoha ohledech jiná. Na jihu u Gazy je písčitá půda a rovný přehledný terén, bojuje se na dohled. Na severu na libanonsko-izraelských hranicích je profil zvlněný, bojuje se v údolích. A půda je kamenitá a skalnatá, ale přesto se i tam navzdory horším podmínkám Hizballáhu podařilo postavit vlastní podzemní komunikace.
Čtěte také
V roce 2021 zveřejnila izraelská nevládní organizace Alma zprávu o pokroku Hizballáhu v budování nových tunelů, kterou vypracoval generál ve výslužbě. Podle jeho tvrzení tunely propojují 36 lokalit v různých částech Libanonu.
Tento materiál nezískal dostatečnou pozornost i proto, že jej Alma vypracovala prý jen na základě otevřených informací, například fotografií na internetu nebo sledování zdánlivě civilních firem, jež ve skutečnosti pracovaly pro Hizballáh. Teď se o stavbách Hizballáhu mluví znovu a nebezpečí se bere vážněji.
Čtěte také
Jde o stavby několikerého druhu. Jednak velké tunely, které mohou pojmout i menší nákladní vozy a spojují jednotlivé oblasti, takže umožňují bojovníkům přesouvat se nepozorovaně na větší vzdálenosti. Ty jsou důležité i proto, že se jimi nepozorovaně mohou přesouvat nejen celé oddíly, ale také rakety Fateh 110, které váží tisíce kilogramů a doletí stovky kilometrů daleko.
Pak jsou to „taktické tunely“, které umožňují členům Hizballáhu bojovat z podzemí, například odpalovat rakety, podnikat výpady, odpočívat nebo získávat zásoby.
Čtěte také
Některé vedou do blízkosti izraelských hranic a pravděpodobně mají sloužit k masivnímu přeshraničnímu útoku, který by Izraelci v případě překvapení nemohli kompletně zadržet, podobně jako tomu bylo v říjnu u Gazy.
A do třetice jsou to výbušné tunely, které by Hizballáh odpaloval v případě bojů v jejich okolí.
Korejská spojka
Výzbroj a finance dodává Hizballáhu Írán, ale podzemní pevnost vznikala dlouho s technickou pomocí Severní Koreje, která má s potřebnými postupy dlouhodobé zkušenosti.
Čtěte také
Oproti Gaze je tu několik odlišností. Zatímco tunely Hamásu vedou především pod městy, Hizballáh je vystavěl hlavně v řidčeji obydlené krajině, obvykle mezi vesnicemi a městečky. Jeden z tunelů ovšem vede desítky kilometrů z Bejrútu směrem k izraelským hranicím – což je ironie, protože přeplněná libanonská metropole stále ještě nemá vlastní metro a vlastně ani řádnou veřejnou dopravu.
Izraelci před třemi lety rozmístili u libanonských hranic senzory, které mají podzemní aktivity monitorovat – jejich efektivita je ve světle podzimních událostí sporná. Izraelci ale v každém případě nemohou preventivně tyto tunely na libanonském území zničit, aniž by tím vyvolali otevřenou válku.
Ta ovšem může vypuknout právě tím, že Hizballáh své tunely použije pro masivní útok, a to už bude pozdě. Mezi Hizballáhem a Izraelem doutná už měsíce konflikt nízké identity, který si vyžádal možná už stovky životů a na izraelské straně evakuaci asi osmdesáti tisíc lidí. Pokud nakonec válka nevypukne, hrozba pro izraelský sever zůstane.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
![hurvinek.jpg hurvinek.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/4c83e43279b642121b870ce888c62be8.jpg?itok=5JPOJ2vm)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/4247ad974925176a3765341e86733918.jpg?itok=ZPQ_6MMg)
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka