Jan Fingerland: Skotsko si zvolilo separatistu, který ho udrží ve Spojeném království

30. březen 2023

Po týdnech napětí je jasno. V pondělí si Skotská národní strana zvolila svého předsedu a o den později ho skotský parlament v Edinburghu učinil premiérem – „prvním ministrem“ – autonomního Skotska. Je to současně krok ke skotské samotnosti?

Čtěte také

Skotsko a Skotská národní strana byly uvrženy do nejistoty teprve nedávno, když dlouholetá premiérka i předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová ohlásila svůj odchod. Byla to ona, kdo udělal z myšlenky odtržení téma a vůbec myslitelnou možnost, kterou mohl teoreticky posílit i brexit, s nímž naprostá většina Skotů nesouhlasila.

Sturgeonové se ovšem také vyčítalo, že obyčejné problémy Skotska, jako je zdravotnictví nebo bezpečnost, příliš nezlepšila, a někteří ji kritizovali za panovačný způsob politického vedení. Nedávno také odstoupil z pozice výkonného tajemníka její manžel poté, co se ukázalo, že SNP má nepořádek v dokumentech a například silně nadhodnocovala počet členů.

Hledání hlavy

Skotská národní strana tedy sice vládne v koalici se zelenými, ale jinak není v nejlepší kondici. Kampaň, během které se peloton zúžil na tři kandidáty, dvě ženy a jednoho muže, stranu dále pochroumal. Uchazeči o vedení se veřejně napadali a mimo jiné se ukázalo, že je sice spojuje skotský nacionalismus, ale jinak je SNP velmi nestejnorodou stranou.

Čtěte také

Vidět to bylo na střetu mezi dvěma nejúspěšnějšími kandidáty, vítězným Humzou Yousafem a Kate Forbesovou – v obou případech třicátníky, reprezentujícími nejnovější generaci skotských politiků, která do aktivního života vstoupila až po revoluci, tedy vzniku skotské autonomie a vlastního parlamentu v roce 1999.

Glasgowský rodák Yousaf pochází z pákistánské rodiny a označuje se za věřícího muslima. Současně se ale překvapivě prezentuje jako příslušník progresivistického křídla SNP a okázale se hlásí ke kauzám, jako je sňatek osob stejného pohlaví, což jsou otázky, které obecně v britské politice v posledních letech rezonují a v silně liberálním Skotsku ještě více.

Jeho mladší kolegyně a soupeřka Forbesová se hlásí k malé kalvinistické církvi a nezastírá, že má na řadu otázek konzervativní názory. Přesto dostala ve vnitrostranickém hlasování 48 procent hlasů proti Yousafovým 52, šlo tedy o velmi těsný výsledek.  

Zahození šance?

Vnitrostranickou důvěru poškodila skutečnost, že Yousafa, který se prezentoval jako kandidát kontinuity po Sturgeonové, otevřeně protežovala stranická hierarchie, a dokonce kvůli tomu zkrátila kampaň.

Čtěte také

Rozpaky také budí Yousafova alibistická vyjádření ohledně dalšího postupu ve věci separatismu a riziko, že nastávající skotský premiér je spíš propagandista a aktivista převlečený za politika, jehož bublina brzy praskne.

Navzdory relativnímu mládí už stačil zastávat vysoké posty v oblasti dopravy, poté justice a nakonec zdravotnictví – a ve všech případech panovaly nad jeho výkonem rozpaky. Není jasné, proč by měl být najednou úspěšným prvním ministrem.

Také se od něj čekalo, že začne okamžitě hojit vnitrostranické rozepře, a sama Forbesová mu to usnadnila gratulací k vítězství. On místo toho nabídl své soupeřce, dosud dlouholeté ministryni financí, podřadné místo v oblasti správy venkova, jež Forbesová pravděpodobně odmítne a odejde z vlády.

Jan Fingerland, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

A přece jsou lidé, pro které je to dobrá zpráva. Zaprvé labouristé, kteří kvůli vzestupu SNP přišli o svou prominentní pozici ve Skotsku a teď se možná začnou vracet zpátky. A zadruhé všichni ti, kdo nesouhlasí s odtržením Skotska od Spojeného království – pod Humzou Yousafem totiž pravděpodobně nic takového nehrozí.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio