Jan Fingerland: Čeká kauza Skripal na Sherlocka Holmese?

Novičok je bojová látka, jakou dokáže vyrobit jen pár státních vojenských laboratoří
Novičok je bojová látka, jakou dokáže vyrobit jen pár státních vojenských laboratoří

Ruská exilová komunita v Londýně má dlouhou, a také tragickou historii. Všiml si jí i autor příběhů Sherlocka Holmese. Jeho ruská hrdinka Anna nakonec umírá po požití jedu. Jak se zdá, Julii Skripalovou tento osud minul.

Zatímco šestašedesátiletý Sergej Skripal už není v ohrožení života, ale zůstává v intenzivní lékařské péči, jeho třiatřicetiletá dcera už nepotřebuje neustálý lékařský dohled a opustila nemocnici. Nevzdává se ale dohledu policejního, ukrývá se v bezpečí na neznámém místě.

Pro Rusko to znamená dvě špatné zprávy. Zaprvé, pokud se opravdu jednalo o ruský atentát na Skripala – třeba i za cenu obětování života jeho dcery - pak je to dvojitá blamáž FSB. A za druhé, pokud Skripal přežil, může poskytnout informace vedoucí k lepšímu objasnění celé věci.

To se částečně podařilo i Alexandru Litviněnkovi, který v roce 2006 sice útok poloniem nepřežil, ale stačil ještě britským vyšetřovatelům dodat indicie vedoucí k identifikaci pachatelů a také stihnul veřejně, takříkajíc před celým světem, obvinit ze své smrti Vladimira Putina. Teď Moskvě hrozí totéž od otce a dcery Skripalů.

Ruský humor

Julia Skripalová

Ruské velvyslanectví v Británii mezi tím vtipně popřálo Julii brzké uzdravení. Zároveň vyjádřilo obavu, zda to, co se jí děje, podstupuje dobrovolně. Nebylo jasné, zda míní otravu Novičokem a nebo ukrývání před médii a zvědavci.

Julia se ovšem pravděpodobně ukrývá i možným pokusem ji umlčet. Ruské úřady se zatím marně dožadují konzulárního přístupu k Julii Skripalové. Skripalová kontakt údajně odmítá, možná si vzpomněla, že v minulých letech za nejasných okolností zemřeli či zahynuli také její matka, bratr a strýc.

Ruské instituce i v tomto případě osvědčily smysl pro humor. Ruský velvyslanec přirovnal britské představitele k nejapnému ispektoru Lestradovi z příběhu o Sherlocku Holmesovi. Ruské ministerstvo zahraničí zas obvinilo Británii z nedbalosti, s níž se stará o bezpečnost ruských občanů pobývajících v Británii.

Nejde zdaleka jen o případ Litviněnka, zavražděného velmi exotickým způsobem, ale nyní už docela dlouhé řady lidí, kteří odešli ze světa předčasně a obvykle za nejasných okolností.

Prokletí Londýna

Britský tisk se v těchto dnech vrací k jiné záhadné smrti. Ruský exulant Alexadr Perepiličnyj roku 2012 náhle zemřel během joggování nedaleko svého nového domova v Surrey. Tento muž pomáhal odhalit rozsáhlé praní špinavých peněz v Rusku a obával se z obav o život vrátit domů.

Bývalý ruský agent Sergej Skripal, otrávený letos v Británii, během soudu v Moskvě v roce 2006

V jeho břiše byla později nalezena látka vyskytující se jen v květu Gelsemium elegans z úpatí asijských hor. Shodou okolností jedovatost této rostliny odhalil Arthur Conan Doyle, autor příběhů Sherlocka Holmese.

Před měsícem byl v Londýně nalezen mrtev Nikolaj Gluškov, také jeho smrt nyní vyšetřuje protiteroristické oddělení metropolitní policie. Gluškov byl blízkým spolupracovníkem bývalého oligarchy Borise Berezovského, jenž také zemřel za dosud nevyjasněných okolností v Londýně roku 2013.

Gluškov považoval jeho smrt za vraždu a upozorňoval na množící se případy úmrtí v řadách ruských exulantů v Británii. Týkat se to ale může i jiných zemí. Ministr spravedlnosti Pelikán po vydání Jevgenije Nikulina do Spojených států dost jasně naznačil, že se ruský hacker bál o život a že jeho život u nás možná opravdu byl ohrožen.

Jan Fingerland

Na počátku zmíněný případ Sherlocka Holmese, v němž vystupují ruští exulanti v Londýně, se jmenuje Zlatý skřipec. Když se slovutný detektiv dozvídá o nové záhadě, zazní tato slova: „Mám pocit, že jsem se ještě nesetkal s tak zamotaným případem. Tomu činu chybí motiv, pane Holmesi. To právě mi dělá starosti.“

Případ zlatého skřipce končí Holmesovým odjezdem na ruskou ambasádu v Londýně. Teď na své vysvětlení - a svého Holmese - ještě čeká případ Skripal.