Jan Eliáš Svatoš: Film Až zařve lev není Hra o trůny. Ale atraktivní formou se vrací k našim kořenům

14. duben 2022

Nový dokumentární film Jana Eliáše Svatoše Až zařve lev přináší netradiční pohled na dvě velké postavy našich středověkých dějin – Přemysla Otakara II. a františkánského mnicha Odorika. Jaké byly ambice a vize našich předků? Najdeme paralely s dneškem? Na jakých hodnotách staví náš stát a společnost? V audiozáznamu také zazní, jaké povědomí má naše společnost o dění před 700 lety nebo jak vypadala tehdejší vladařská propaganda.

„Češi mají historii rádi. Svědčí o tom velká obliba historických románů nebo třeba pořad Toulky českou minulostí. V dnešní době infoteinmentu se ale dějiny smršťují,“ uvažuje dokumentarista Jan Eliáš Svatoš v pořadu Jak to vidí...

Mladí mají o středověku děsivé představy 

„Jak putujeme dopředu, pojem středověk se zužuje. Lidstvo prostě není schopné pojmout všechny epochy.“ Podle Svatoše se také stírá kritický odstup od dějin. „Mladí lidé se dnes na hodinách dějepisu ptají, jestli seriál Hra o trůny je ten středověk. Včetně draků.“

Jan Svatoš a moderátorka Zita Senková

„To je trochu děsivé. A já mám radost, že právě náš film je snahou se atraktivní a nezvyklou formou vrátit k našim kořenům,“ říká režisér. „Dneska nás zajímá prezentismus. Zajímají nás intriky a politika. Mě ale zajímaly věci spjaté třeba s astronomií.“

„Dnešní optikou bychom se vysmáli tomu, že lidé věřili znamení zvěrokruhu. Ale tomu se smát nemůžeme. Stejně tak věci související s vírou. Historik nemusí být věřící křesťan, ale nemůže říkat, že to nebylo důležité. Bylo to důležité, a obvzlášť v době posledních Přemyslovců i v době Lucemburků.“

Dohody se nerytířsky porušovaly vždy

V příběhu Přemysla Otakara II. bychom našli nejednu paralelu s dneškem. „Otázka je, jestli se dějiny opakují, mění se doba, kostýmy, lidé. Já mám spíš představu, že dějiny jdou ve spirále, že se neopakují stoprocentně.“

„V souvislosti s tím, co se teď děje, se politikové pozastavují, že někdo porušil nějaká pravidla. Jsou z toho překvapení. Ale třeba Rudolf Habsburský v bitvě na Moravském poli vyčlenil zálohu, která vpadla zboku do armády Přemysla Otakara II. To bylo úplně nerytířské. A Přemysl byl překvapný. Z pohledu rytíře to bylo něco naprosto potupného, ale kdo se na to dneska ptá?“

Česká společnost má na co navazovat

„Když se člověk dívá do historie, tak tam může buď najít inspiraci, nebo do ní může utíkat, nebo v ní hledat motivaci pro budoucnost. Na historii je podstatné to, že jsou tam momenty, ke kterým se můžeme vracet. Momenty, kdy se budovalo něco, co bylo hodno následování. A kdy jsme dokonce mohli vytvářet most mezi Východem a Západem.“

autoři: Zita Senková , Jan Svatoš , Hok
Spustit audio

Související