Jan Cibulka: Hrad bojuje za všechny neslušné úředníky

31. říjen 2018

Hradní kancléř Mynář spolu s právníkem Václavem Pelikánem obcházeli zákon o poskytování informací tak okatě a drze, že teď stát musí platit odškodné.

K úhradě škody se ale nemají. Přitom tresty za neoprávněné utajování informací v tuzemsku zoufale chybí.

Petr Hartman: Mynář – kancléř bez prověrky na věčné časy a nikdy jinak

Kancléř Vratislav Mynář čelí přestupkovému řízení kvůli neodevzdanému majtekovému přiznání

Nezíská-li Vratislav Mynář bezpečnostní prověrku, budu si muset nalézt nového kancléře. Tato slova pronesl prezident republiky Miloš Zeman na podzim roku 2013. Nyní končí březen 2018 a hlava státu nového kancléře nehledá. Nemá k tomu důvod.

Pokud se soudíte o informace se státem, na rozsudek si u Městského soudu v Praze počkáte klidně tři roky. Je slušná šance, že za tak dlouhou dobu vám informace k ničemu nebude. Politik, na kterého jste se ptali, už například dávno nemusí být ve funkci.

Pražský hrad na pomalé justici postavil svou taktiku: informace neposkytoval a spory nechal dojít k soudu s plným vědomím, že si počíná nezákonně a nakonec prohraje. Těsně před tím, než měl soud rozhodnout (což trvalo několik let), pak požadované informace najednou zveřejnil.

Hradním právníkům se tak podařilo dosáhnout několikaletého odkladu a zároveň se vyhnuli potupné prohře. A občan dostal informace zastaralé. Pokud chtěl ty aktuální, musel požádat znovu a vše se opakovalo.

Pokuty za nezákonné zapírání informací

Pokud se ptáte, proč tuhle taktiku nepoužívají řadoví občané nebo firmy, odpověď zní: náklady řízení. Za každý spor o informace Hrad musel zaplatit žadateli náklady na právníka, tedy asi 12 tisíc korun. Vtip je samozřejmě v tom, že tyhle peníze neplatili ani kancléř Mynář či hradní právník Pelikán, ale erár. Úředníci  tuhle zjevně nelegální praktiku financovali z veřejných peněz, a nutno dodat, že nebyli jediní.

Karel Hvížďala: Mynářova prověrka a nebezpečí pro Hrad

Karel Hvížďala

Prezident republiky zaměstnává jako svého kancléře Vratislava Mynáře již bezmála čtyři roky bez bezpečnostní prověrky a zdá se, že v této funkci vydrží do konce mandátu Miloše Zemana.

Narazili až díky důchodci Luďkovi Maděrovi, který na státu za tyhle obstrukce vysoudil padesátitisícové odškodné. Soudkyně Vávrová tehdy mimo jiné napsala, že „postup kanceláře (Pražského hradu, pozn. red.) nemůže mít v právním státě místo“.

Ministerstvo financí, které ze zákona platí za újmu způsobenou nesprávným úředním postupem, věc hnalo až k Nejvyššímu soudu. Zbytečně, úřad musel odškodné uhradit a nyní stojí před otázkou, po kom způsobenou škodu vymáhat.

Odpověď by měla být jednoduchá. O neposkytnutí informací rozhodl nejdříve hradní právník Václav Pelikán, v odvolání pak jeho postup potvrdil kancléř Vratislav Mynář. Na příslušných dokumentech se skví jejich podpisy.

Mynář: Bezpečnostní prověrku nepotřebuji. Byl jsem „blbej”, když jsem o ni žádal

Vratislav Mynář

Miloš Zeman oznámil, že bude znovu kandidovat na post prezidenta. Podle svých slov se nebude účastnit předvolebních debat, nepovede žádnou kampaň a nebude útočit na své protikandidáty. Je to správný a v praxi reálný postup? „Všichni známe pana prezidenta. Myslím si, že v debatách by byl jasným vítězem,” říká Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, který je hostem Interview Plus.

Hrad ale kličkuje: Právník Pelikán, podepsaný už pod rozhodnutím, za které stát vyplácel odškodné, napsal podle zjištění serveru Aktuálně.cz ministerstvu, že „Kancelář prezidenta republiky nepovažuje rozsudek za spravedlivý, protože nezohledňuje naše relevantní argumenty, jimiž je zdůvodňováno, že k nesprávnému úřednímu postupu nedošlo.“

Jak taky jinak, když Pelikán je jedním z těch, kdo by způsobenou škodu měl nakonec platit.

Ani ministerstvo financí si ale nepočíná zrovna rázně. Hrad mu prý neposlal jména konkrétních úředníků, kteří za škodu mohou, proto není jasné, na kom peníze vymáhat.

Nutno dodat, že ministerstvo financí je s poskytováním informací na štíru, což se naposledy ukázalo v případě správy OLAF k Čapímu hnízdu, kde zveřejnění taky musel nařídit soud. A na pomalou justici hřeší i další, od pražského magistrátu až po ministerstvo spravedlnosti.

cibulka-jan_170504-180811_ace.jpg

Proto situace, kdy pokuty za nezákonné zapírání informací budou platit přímo odpovědní úředníci, je pro řadu z nich strašákem. A i pro jejich nadřízené: pár takových pokut a ochota úředníků zapírat nekalosti bude ta tam. Hrad tak nebojuje jen za dvojici svých výtečníků, ale chrání všechny špatné úředníky.

autor: Jan Cibulka
Spustit audio