Jan Bednář: Za Shirley Templovou-Blackovou

11. únor 2014

Shirley Templová-Blacková zemřela včera v Kalifornii ve svém domě, obklopena rodinou a péčí ošetřovatelů, jak se uvádí v oficiální zprávě. Svoji diplomatickou misi u nás nastoupila jen krátce před sametovou revolucí a z Prahy už odešla definitivně z amerických veřejných a diplomatických služeb.

Ve Spojených státech je ovšem Shirley Templová známá nejen pro své někdejší politické a diplomatické angažmá, ale hlavně jako neobyčejně úspěšná filmová hvězda, a to hvězda zvláštního typu – stala se totiž neuvěřitelně slavnou už ve 30. letech minulého století za své dětské filmové role.

Poprvé si ve filmu zahrála, když jí byly tři roky, v roce 1932. Jako zvláště roztomilá malá holčička dovedla krásně zpívat a tancovat a svůj talent naplno uplatnila na filmovém plátně. Společnost 20th Century Fox s ní natočila sérii krátkých filmů, které měly fenomenální úspěch a během několika let se Shirley Templová stala „malým miláčkem“ celé Ameriky.

Ve svých šesti letech, to bylo v roce 1935, dostala za své filmové role dokonce Oscara, a do dnešních dnů tak zůstává nejmladší držitelkou ceny americké filmové akademie.

Ve své době byla prý populárnější než Bing Crosby, dostávala pohádkové honoráře a uplatnila se pak i jako ikona americké reklamy.

Shodou okolností její filmová kariéra kulminovala v době hluboké hospodářské krize, jak říkají Američané za „velké deprese“, a dostalo se jí proto i pochvaly od tehdejšího amerického prezidenta Franklina Delano Roosevelta za to, že dokázala lidi obveselit a pozvednou jim náladu a morálku.

Natočila celkem 43 filmů, skoro všechny ještě jako nedospělé dítě.

V 50. letech ještě vystupovala v televizi a v 60. letech vstoupila do politiky.

Prezident Rixard Nixon ji jmenoval nejprve členkou a pak vedoucím americké delegace v OSN. Místo velvyslankyně v Československu dostala za prezidenta George Bushe staršího a podílela se pak i na přípravě jeho návštěvy v Praze v roce 1990. U nás i ve Spojených státech se jí dostalo uznání za to, že se zasloužila o dobré vztahy mezi Prahou a Washingtonem.

autor: Jan Bednář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.