Jan a František Wiendlové: Oplocený čas. Vzpomínky politického vězně

1. únor 2024

Knižní rozhovor Jana Wiendla s jeho otcem Františkem Wiendlem Oplocený čas začíná sice synovou otázkou na počátek otcových protikomunistických aktivit, avšak František Wiendl se v odpovědi vrací mnohem dál, ke kořenům této činnosti, jež sahají nejen k jeho odbojové činnosti za 2. světové války, ale až k prvoválečné zkušenosti jeho otce, Františka Wiendla staršího.

Ten byl nasazen na ruskou frontu, přeběhl do zajetí a zblízka viděl zvěrstva bolševické revoluce. Syn cituje v knize jeho výrok: „Nedej Bože, aby se k nám ten bolševismus dostal!“

Výběr z knihy, kterou vydala Revolver Revue
Účinkují: Jan Dvořák, Michal Štěrba, Pavel Oubram
Připravila: Blanka Kostřicová
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 26. 1. 2024

Když se tak stalo, otec i syn zahájí svou protikomunistickou činnost: psaní hesel, letáky, převody přes hranice… a pak zrada, zatčení, monstrproces.

František Wiendl mladší je odsouzen na 18 let (odsedí deset a půl) a prochází několika jáchymovskými a vykmanovskými uranovými koncentráky.

Po propuštění v roce 1960 hledá práci, byt, zakládá rodinu… a začíná žít život, o nějž ho komunisté chtěli připravit.

V prosinci 2023 se dožil 100 let – jako by osud připravil i takovéto vítězství pro muže určeného k likvidaci…

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

autor: Blanka Kostřicová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.