Jaký je podle vás zájem lidí o správu státu a občanský aktivismus?

23. březen 2015

V pondělí pokračuje v Plzni festival lidskoprávních dokumentárních filmů Jeden svět. Největší akce svého druhu na celém světě opět představuje příběhy občanské statečnosti, aktivismu a lidské sounáležitosti.

Češi i po 25 letech od pádu komunistického režimu neoplývají přílišnou vůlí tvořit občanskou společnost, důvěra ve státní systém a jeho instituce je v České republice dlouhodobě velmi nízká, nejlépe jsou na tom podporou občanů komunální zastupitelstva, nejhůře pak Poslanecká sněmovna a tradičně i Senát.

S jakými problémy se potýká správa věcí veřejných a český právní stát? Zajímají se mladí lidé dostatečně o politiku? Mají Češi povědomí o tom, jak se tvoří a přijímají zákony?

Jak funguje český politický systém, a zapojují se lidé dostatečně do veřejné kontroly politiky? Proč zůstává kritika současných poměrů většinou jen za dveřmi restauračních zařízení?

Hosty 60minutového Radiofóra z Plzně byli v pondělí 23. března od 19:10 politolog Západočeské univerzity Petr Jurek a Aleš Gerloch, vedoucí katedry ústavního práva Právnické fakulty UK, působící i na právnické fakultě v Plzni.

autoři: Susana , Markéta Vozková
Spustit audio