Jakub Horák: Braňte pokroku za každou cenu
Byl to hrdina Hellerovy knihy Gold za všechny peníze, který první světu oznámil krutou pravdu: „Každá změna je k horšímu“.
Pro zaměstnance barrandovského Krátkého filmu bylo určitě hezkým překvapením, že podnik modernizuje systém vytápění a přechází na plyn z dosavadní kotelny, v níž se topilo černým uhlím. To nehezké překvapení představoval fakt, že současný topič dostane výpověď a bude zbourána i jeho kotelna, ve které žil se třiceti kočkami.
Starší motoráky na lokálních tratích čeká modernizace
Pokud cestujete vlakem po lokálkách nebo regionálních tratích, tak asi víte, že ne všude jezdí zrovna nejmodernější soupravy. Určité zlepšení v Moravskoslezském kraji slibují na příští rok České dráhy. Zmodernizují malé motoráky. Na nové vlaky si ale musí cestující ještě počkat.
Nebyly to žádné vyzáblé, prašivé kočky, jak by snad někoho mohlo napadnout - jedna vedle druhé byly ty kočky vyčesané, tlusťoučké, dobře živené a velice přátelské. Když se někomu narodila doma koťata, když se objevila toulavá kočka, stačilo zanést je k topičovi, a ten se jich s úsměvem ujal. V noci na den, kdy se měla kotelna bourat, topič tiše ve spaní umřel.
Nebo jiný příklad. V dětství jsme každý víkend jezdili vlakem na venkov. V útulné čekárně nádraží v Osově praskala v zimě kamna, za okénkem seděla paní, co razila na hlučném mechanickém stroji kartonové lístky na vlak, někdy mi dala i bonbon. Po peronu chodil výpravčí s plácačkou. Nádraží bylo živým místem, a pokud ujel vlak, dalo se vevnitř v teple počkat na další.
Lidi s excelovými tabulkami
Byl jsem tam minulý týden, bylo to smutné setkání. Čekárna už neexistuje, celý nádražní domek je ohrazen ošklivým drátěným plotem, za kterým pobíhají něčí slepice. Na lístky je automat. České dráhy nádražní domek prodaly. Tomu se říká dobrý příklad manažerského snižování nákladů. A když vyhodily z práce prodavačku lístků a výpravčího, tak se tomu říká zefektivnit provoz.
Jiří Stočes: Modernizace čili odlidštění?
Víte, jak se prázdninám říkalo ve starém Římě a Řecku? A jak se jim dnes říká v Holandsku, Bulharsku nebo ve Slovinsky? A co ta slova znamenají? Historik Jiří Stočes se rozhodl zahájit prázdniny malou jazykovědnou exkurzí
Bohužel ne všichni lidé v populaci mají na to, aby obstáli ve světě, jehož rychlost je vynucena tvrdou konkurencí. Ale já si myslím, že topiči starající se o kočky a funkční malá nádraží přinášely a přinášejí světu víc, než kolik se ušetřilo.
Vedle rychlovlaků mají být i couráky a malá nádraží s čekárnou. Vedle velkých firem platících daně i prodavači melounů u silnic, kteří neplatí nic. A v ordinacích by měli mít doktoři čas i na staré lidi, kteří si tam přišli jenom popovídat.
Ekonomové mají svoje čísla a tabulky, nejde se jim postavit veřejně. Jakmile se však okolo vás bude někdo pokoušet cokoli zracionalizovat a zefektivnit, tvařte se, že s ním souhlasíte, ať vás náhodou nezruší taky. Ale zezadu mu házejte klacky pod nohy. Zastavte ty lidi s excelovými tabulkami. Braňte pokroku za každou cenu. Když už nemáte soucit s lidmi, alespoň vás prosím ve jménu těch nešťastných koček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.