Jakou koncovku chystá Vladimir Putin?

Ruský prezident Vladimir Putin

Před pouhými pěti dny ruský prezident Vladimir Putin vyzval odpůrce kyjevské vlády na východní Ukrajině, aby nespěchali s referendem o nezávislosti. V pondělí naopak Kreml usoudil, že nedělní hlasování v Doněcku a Luhansku vyjádřilo „vůli lidu“, kterou je Rusko připraveno respektovat.

„Ani slovo o nepřítomnosti mezinárodních pozorovatelů během hlasování, absenci hlasovacích lístků a zmatečných otázkách. Je evidentní, že Moskva s proruskými skupinami sympatizuje,“ píše v analýze ruský zpravodaj BBC Steve Rosenberg.

„Stačilo shlédnout propagandisticky pozitivní ruské zprávy o ´lidovém hlasování´, aby si člověk udělal obrázek o tom, jak ruské politické špičky referendum hodnotí,“ dodává reportér. Jedna volební místnost byla dokonce k dispozici pro ruské obyvatele Ukrajiny v Moskvě.

Jak dlouho však tato hra potrvá? A co chystá Putin pro koncovku nynější náročné partie? Podle komentáře moskevského deníku Vedomosti není odpověď jednoznačná. „Putin své nepřátele záměrně udržuje v setrvalém napětí, a udeří vždy jen tam, kde si to vybere a kde se mu to hodí,“ míní deník. „Je pružný, umí zasáhnout tvrdě, ale celkově lze říci, že nemá v přístupu k Ukrajině žádnou pevnou strategii. Spíše jen reaguje na vývoj událostí,“ míní list. Předvídat další kroky Kremlu je proto náročné.

Čtěte také

Poselství Kremlu je jednoznačné – Kyjev sice může odmítnout referendum jako „frašku“ s „nulovou právní závazností“, a západní analytici si klidně mohou psát, že šlo o „totálně nedůvěryhodný podnik“, ale Rusko bude nadále podporovat snahy o odtržení od Kyjeva. A dokud bude trvat tento stav, bude ukrajinské vedení marně zápasit o nastolení pořádku v zemi.

Oficiální reakce však přeci jenom naznačuje, kam by vývoj mohl směřovat,“ poznamenává BBC. Kreml v pondělí nabádal k dialogu a doporučil, aby byl dán výsledkům hlasování volný průchod. „Kreml možná nemá dostatečně promyšlenou strategii, ale pořád mu jde o jedno – uchovat si aspoň částečný vliv na Ukrajině a nedovolit, aby celá země připadla Evropské unii, či – což je z pohledu Kremlu ještě horší – Severoatlantické alianci.

(Zleva) Ruský prezident Vladimir Putin s premiérem Dmitrijem Medveděvem při oslavách konce 2. světové války

Ruští stratégové si spočítali, že slabá vláda v Kyjevě a nestabilita na východní Ukrajině jim k tomuto cíli postačí. Jeden z proruských ukrajinských aktivistů včera v televizi apeloval na odštěpenecké regiony, aby vytvořily nový státní útvar s názvem Novorosija neboli Nové Rusko. To by bylo pochopitelně loajální vůči Moskvě.

Je však vznik loutkového útvaru v zájmu Moskvy? A byla by ochotna jít mu vojensky na pomoc? Anebo chce Putin především znemožnit ukrajinské prezidentské volby? Pokud totiž neproběhne volba hlavy státu ve velkých částech země na východě, Moskva snadno zpochybní legitimitu nového, prozápadního prezidenta.

Možné však je, že Moskva žádný takový plán nemá a jenom reaguje na zvraty ve vývoji. „Ale pokud ho má, tak nám jej – necelé dva týdny před ukrajinskými prezidentskými volbami – zcela jistě brzy odhalí,“ konstatuje závěrem Rosenberg.

Zpracováno ze zahraničního tisku.