Jak zněl stalinismus? To nejlepší z oslav sovětského vůdce v československém éteru od 30. let

8. duben 2022

Stalinismus označuje nejkrvavější období komunistického režimu v Sovětském svazu, které je spojené s osobou vůdce Josifa Vissarionoviče Stalina. Synonymem pro stalinismus bylo sousloví kult osobnosti. Například jeho narozeniny se, jak vůdce stárl, slavily stále opulentněji a masověji. Datum znělo 21. prosince 1879, po Stalinově smrti se ovšem zjistilo, že ve skutečnosti se narodil o rok a tři dny dříve.

Tento posun se tak přiřadil ke třem z rozšířené anekdoty z dob komunismu, kde se uvádělo, že Lenin se ve skutečnosti nejmenoval Lenin, Stalin se nejmenoval Stalin a říjnová revoluce neproběhla v říjnu.

Čtěte také

Kult Stalinovy osobnosti přitom u nás začal zapouštět kořeny už za první republiky. A – poněkud překvapivě – nešlo pouze o členy a sympatizanty KSČ. Československý velvyslanec v Sovětském svazu v letech 1935 až 1937 Bohdan Pavlů pronesl 7. listopadu 1937 rozhlasovou přednášku ke 20. výročí uchopení moci bolševiky a Stalin je v ní prezentován překvapivě oslavně. I přes technicky slabší kvalitu nahrávky jsou z této přednášky vybrány dvě klíčové pasáže.  

Polovičatá destalinizace

Československý ministr spravedlnosti Štefan Rais pronesl v roce 1950 oslavný projev ke Stalinovým narozeninám, jeho úvod je zařazen jako ukázka opravdu extrémní devótnosti.

Čtěte také

Emeritní surrealista, velký český básník Vítězslav Nezval napsal o Stalinovi velkou (myšleno tentokrát rozsahem) oslavnou poemu nazvanou prostě Stalin, vydanou v roce 1950. O psaní tohoto díla hovořil v rozhovoru pro Československý rozhlas z téhož roku.  

Rudý akademik Zdeněk Nejedlý se oslavování velkého Stalina věnoval opakovaně. Z řady jeho opusů na toto téma uslyšíte ukázku z nekrologu, který Nejedlý pronesl ve svém rozhlasové pořadu Na okraj dne hovoří.

Stalinův pohřeb byl monumentální akcí, která se se svými paralelními akty konala po celém sovětském bloku.

Z řady zvukových záznamů jsou vybrány: ukázka ze sovětského záznamu pohřbu na Rudém náměstí, přísaha věrnosti na tryzně konané na Václavském náměstí v Praze (pronesl ji československý ministr zahraničních věcí Viliam Široký, který se několik dní poté stal předsedou vlády) a svou formou až litanická pasáž z projevu komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, který pronesl v rozhlase před svým odletem na Stalinův pohřeb.

Čtěte také

Po „odhalení“ kultu osobnosti na 20. sjezdu KSSS v roce 1956 probíhala v Sovětském svazu a jeho satelitech jakási polovičatá destalinizace. Její podobu ilustruje pasáž z obsáhlého referátu tajemníka ÚV KSČ Jiřího Hendrycha (později se v 60. letech vypracoval a stal se druhým nejmocnějším mužem v zemi) z roku 1957.

V pořadu je zařazena také hraná „spontánní“ scénka ze setkání dětí se spisovatelkou Marií Pujmanovou, úryvky z odborné rozhlasové diskuse na téma stalinismus z roku 1993 a ukázky z hudební i literární tvorby věnované Stalinovi.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio