Jak ve skutečnosti funguje migrace? Zastavit ji nejde, přestože nám to politici často slibují

18. červen 2024

Migrace patří mezi témata, která rozhodují volby. Zároveň platí, že o málokterém tématu koluje tolik mýtů, nepřesností nebo otevřených lží. Nešíří je přitom jen populisté, ale často i ti, kteří se uprchlíků či migrantů zastávají. Skvělou příležitostí se o tématu dozvědět víc nabízí kniha nizozemského univerzitního profesora Heina de Haase, která zatím vyšla pouze anglicky. Její název se dá do češtiny přeložit jako Jak migrace ve skutečnosti funguje.

Čtěte také

„Pouhé soustředění se na ostrahu hranic je odsouzeno k neúspěchu, dokud politici ignorují skutečné důvody nelegální migrace. Pravdou je, že pokud bude trvat poptávka po pracovnících z řad imigrantů, dokud budou politici zavírat oči nad jejich zaměstnáváním ze strany firem a dokud budou trvat násilné konflikty ve světě, budou se lidé snažit hranice překročit,“ píše autor de Haas.

A dodává: „Čím víc se tomu budou vlády snažit zabránit, tím víc budou migranti závislí na pomoci pašeráků. Je iluzorní myslet si, že hranici mezi Spojenými státy a Mexikem nebo Středozemní moře snad jde neprodyšně uzavřít.“

Migrace jako lék?

To neznamená, že snaha kontrolovat migraci je úplně neúspěšná. Velká většina lidí migruje legálně a snaha je kontrolovat většinou funguje.

„Podstatou je: Dokud bude v našich zemích existovat poptávka po pracovnících z řad imigrantů a dokud vlády nenabídnou větší možnosti pro legální migraci, je nevyhnutelné, že bude pokračovat i migrace nelegální,“ konstatuje de Haas.

Čtěte také

Zastavit migraci je prostě nemožné, byť to politici často slibují. Nepřesně ale o migraci často informují i různé mezinárodní nebo nevládní organizace anebo zástupci byznysu – prostě není pravda, že migrace je pro naše stárnoucí společnosti lékem, který zajistí, že bude dost peněz na důchody.

Kniha Heina de Haase je tak výborným pomocníkem pro to, jak se vyznat v tématu, které velmi štěpí společnosti v řadě zemí, a to včetně Česka. Poslechněte si pořad Ex libris, pro který Ondřej Houska vybral, přeložil a okomentoval citace.

autor: Ondřej Houska
Spustit audio

Související