Jak v době sankcí obchodovat s Ruskem?

5. únor 2015
Radiofórum

Sankce Evropské unie přijdou české exportéry na více než 2 miliardy korun ročně. Tuzemské firmy, na něž dopadly západní sankce vůči Rusku, nebo opačné sankce, týkající se dovozu do Ruska, navíc stále trápí nejistota.

Vývozci potravin přicházejí o stovky milionů korun, problémy však mají i vývozci strojů a zařízení.

Na některé z firem navíc sankce dopadly i nepřímo tím, že západní partneři postižení poklesem vývozu do Ruska si teď v Česku objednávají méně strojů a zařízení.

V sázce ovšem nejsou jen tržby a zisky, ale také cenné, léta budované obchodní kontakty a důvěra mezi partnery. Nikde totiž není psáno, že Rusové budou po zrušení sankcí ochotni navázat na předchozí spolupráci.

Navíc na pozice po českých firmách silně útočí asijská a jihoamerická konkurence – Číňané, Korejci, Argentinci a Brazilci.

Ti nabízejí Rusům dumpingové ceny nebo zafixování kurzu rublu, čemuž mohou české firmy těžko konkurovat, stejně jako rétorice soupeřů, kteří poukazují na to, že pokud nechce Evropská unie s Ruskem spolupracovat, oni jsou ihned připraveni kooperovat – a za výhodnějších podmínek.

Několik českých firem tak přišlo o předem uzavřené projekty, v Rusku je navíc vůči Čechům patrné značné ochlazení nálady.

Jak v těchto těžkých časech obchodovat s Ruskem? Je správnou cestou orientace na nová teritoria, jak doporučují ministři Mládek a Zaorálek? Je takový krok z hlediska mezinárodního obchodu vůbec realizovatelný? A měl by našim firmám více pomáhat stát?

O tom všem bylo Radiofórum ve čtvrtek 5. února v 19:10. Hostem Markéty Ševčíkové byl viceprezident Hospodářské komory ČR pro zahraniční vztahy a export Bořivoj Minář.

autoři: hbe , mše
Spustit audio