Jak se mění tajemník v Polsku na začátku 70. let

18. prosinec 2015

Vnitrospolečenské krize řešily komunistické režimy prakticky vždy stejně – výměnou nejvyššího stranického představitele (či představitelů) a slibem – opatrných – reforem, které byly následně buď rozmělněny, či nebyly vůbec zahájeny.

Polsko na přelomu let 1970 a 1971: Těsně před vánočními svátky dochází k masivnímu zdražování potravin, což má za následek mohutné stávky a pouliční nepokoje na severu Polska.

Ty jsou brutálně potlačeny dobře připravenými represivními složkami včetně armády. Výsledkem jsou desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce zatčených.

Následuje – v rámci politiky biče a cukru – výměna prvního tajemníka Polské sjednocené dělnické strany (jak zněl oficiální název polských komunistů) Wladyslava Gomulky za mladšího muže s technokratickými ambicemi Edwarda Gierka.

A také určité penzum slibů (o nezdražování v nejbližší době) a frází (o jistých chybách v politické a ekonomické oblasti).

Osudy – alespoň ty ve vrcholné stranické funkci – Gomulky a jeho nástupce Gierka jsou si přitom velmi podobné.

Oba se dostali k moci díky společenským nepokojům (Gomulka v roce 1956, Gierek v roce 1970) a oba byli v době nepokojů také odvoláni (tj. obětováni) – Gomulka v roce 1970 a Gierek v roce 1980, kdy se v průběhu vlny stávek začalo formovat nezávislé odborové hnutí Solidarita.

Oba následně dožili bez jakéhokoliv společenského postavení či vlivu.

Tuto polskou krizi v pořadu Archiv Plus sledujeme optikou dobových rozhlasových novin – počínaje opožděnými zprávami a propagandistickými floskulemi o chuligánských živlech přes blahopřání novému prvnímu tajemníkovi (a ani slova o tom, co se stalo s tím starým) až po připuštění určitých omylů – o chuligánech už se nehovoří – a drobné zvýšení některých mezd a přídavků na děti. To vše „uzavřeno“ sliby, že se v nejbližší době zdražovat nebude...

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio