Jak dát věci do pořádku. Rozhlasové hry z normalizace psali zakázaní autoři pod cizím jménem

28. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Moučka v televizním snímku Černá ovce

Normalizační léta přinesla televizním divákům seriály a televizní inscenace snad ze všech oblastí lidské činnosti. Nahlédli jsme pod pokličku našim inženýrům, zemědělcům, lékařům i celníkům.

Tyto pořady se dodnes objevují na nejrůznějších stanicích, ať veřejnoprávních nebo soukromých. Věnoval se však těmto tématům také rozhlas? Má také své hrdiny z JZD, trafostanic nebo kanceláří?

Čtěte také

Rozhlasové hry z normalizačního období se ve vysílání už neobjevují; dramaturgové je ale nenasazují do vysílání právě pro jejich poplatnost době neboa často lživým obrazům tehdejšího života.

Přesto bychom je neměli úplně ignorovat: některé hry z pracovního prostředí psali (kvůli obživě a pod cizím jménem) slavní, tehdy však zakázaní autoři a v inscenacích hráli vynikající herci té doby: Vlastimil Brodský, Dana Medřická, Vladimír Brabec, Jaroslav Moučka a další.

Dynastie ze Záhoří

Rozhlasové záznamové pásy mohly být využívány opakovaně, a tak mnohé inscenace z normalizačního 20letí navždy zmizely.

Není divu: mnoho z nich bylo napsáno a natočeno jen proto, aby si dramaturgie mohla „udělat čárku“ a splnit plán ohledně her k různým výročím. Takže po první repríze už nebyl důvod nahrávku dále uchovávat. Navzdory tomu se dochoval dostatek pozoruhodných i obskurních her a seriálů, které popisují „realitu“ doby.

Čtěte také

Někdy vznikaly skutečně pozoruhodné dramatické tvary: přesně po vzoru budovatelských agitek 50. let vznikla například hra Kamenné údolí (1983). Autor Jiří Souček tady spojil milostný motiv, obtíže při plnění plánu, a k tomu ještě chyby na poli ekologicky šetrného vztahu k půdě. Hlavní dvojici, ve které se svářil odpovědný vztah k práci a pozvolna vznikající láska, ztvárnili Jaroslav Satoranský a Gabriela Vránová.

Pod vznešeně znějícím názvem Dynastie ze Záhoří (1978) se zase skrýval příběh několika generací zemědělců – budovatelů.

A jak pravil dobový popisek: „Hra líčí transformaci 300leté tradice jihočeského selského rodu v podmínkách moderní družstevní velkovýroby.“ Zakladatel rodu – v podání Vladimíra Hlavatého – je starý „poctivý“ komunista, který v 50. letech zakládal družstvo. Otec (František Vicena) je pak dílenským vedoucím a vnuk (Milan Stehlík) se v „dynastii“ teprve hledá.

Vedle těchto her však vznikaly i hry s výrazným kritickým ostnem. Jak se s pracovní tematikou vypořádávali autoři perestrojkového období? To vše se dozvíte v premiérovém pořadu Archiv Plus.

autor: Přemysl Hnilička
Spustit audio

Související