Jacques Rupnik: Dějiny Komunistické strany Československa. Od počátků až do převzetí moci
Jaký byl vztah meziválečné Komunistické strany Československa k mezinárodnímu komunistickému hnutí a zvláště k Sovětském svazu? Jak probíhala bolševizace strany ve 20. letech a její jednostranná orientace na sovětský model socialismu v roce 1948? Jaký byl vztahy KSČ k dělnické třídě a k československému státu?
Složité otázky, na které se pokusil odpovědět francouzský politolog, specialista na střední a východní Evropu Jacques Rupnik, v knize Dějiny Komunistické strany Československa. Knížku přečetl, zajímavé ukázky z ní vybral a okomentuje Libor Dvořák.
Dokument na webu najdete do 21. ledna 2024.
Související
-
Svobodnou Evropu jsme poslouchali ne kvůli politice, ale kvůli hudbě, vzpomíná Jacques Rupnik
REPRÍZA | „Akademické prostředí je poslední místo v dnešním světě, kde máte nezávislost,“ říká historik, politolog a bývalý poradce prezidenta Václava Havla Jacques Rupnik.
-
Jacques Rupnik: Komunisté jsou jedním z mnoha problémů české demokracie
Rozhovor s česko-francouzským politologem Jacquesem Rupnikem nejenom o tom, proč ruská oficiální místa o invazi do Československa v roce 1968 nemluví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.