Izraelsko-americká firma vyvíjí očkovací pilulku proti covidu-19

27. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Antibiotika pilulky léky

Izraelsko-americká farmaceutická společnost Oravax Medical vyvíjí první orální vakcínu proti covidu-19 na světě a chystá se zahájit první fázi klinických zkoušek.

Upozorňuje na to izraelský deník Jerusalem Post s tím, že jde o společný podnik firem Oramed Pharmaceuticals a Premas Biotech. Nová technologie by mohla umožnit předejít nákaze jen díky pilulce.

Čtěte také

Technologie Oramedu umožňuje podávat pilulku i proti jiným nemocem. V současnosti zkouší ve třetí fázi ve Spojených státech orální kapsli s inzulínem pro cukrovku 1. a 2. typu. Premas zase pracuje na vakcíně proti koronaviru. Ředitel Oramedu Nadav Kidron zdůrazňuje, že orální vakcína odstraní několik současných překážek, které komplikují rychlou distribuci vakcíny do celého světa.

„Lidé se tak budou moci očkovat doma,“ doufá Kidron. Pilulka proti covidu by podle něj mohla být ještě cennější, pokud experti doporučí každoroční očkování jako proti chřipce.

Firma už dokončila pilotní studii na zvířatech, která zjistila, že pilulka podporuje tvorbu imunoglobulinu G a A, z nichž ten druhý je nutný k dlouhodobé imunitě. Orální vakcína Oravax by prý také měla být účinnější proti mutacím koronaviru než třeba očkovací látky od firem Pfizer nebo Moderna. Navíc bude její výroba časově i finančně méně náročná a pilulka by snad měla mít méně vedlejších účinků.

Orální vakcínu bude možné přepravovat za ledničkové teploty a skladovat v teplotě pokojové, takže bude snadnější ji rozesílat do celého světa. Aplikace také nebude vyžadovat odborníka.

Podle ředitele Kidrona začne klinická studie v druhém čtvrtletí letošního roku. Firma už požádala několik zemí o možnost testovat, včetně Spojených států, Evropy, Izraele nebo Mexika. První výsledky zkoušek na lidech Kidron očekává do tří měsíců, píše deník Jerusalem Post. V jiném článku si pak izraelský list všímá i toho, že koncem března zahájila testy orální vakcíny proti covidu také společnost Pfizer.

Poslechněte si i další témata Světa ve 20 minutách:

  • Evropská unie spolu se Spojenými státy a dalšími partnery zavádí první sankce proti Číně za porušování lidských práv od roku 1989. Na starém kontinentu má postup ale i své kritiky.
  • V Itálii vázne očkování. Platí za to opět a především senioři.
  • Barmská junta zasáhla proti nadaci George Sorose.
  • Dva roky od pádu poslední bašty takzvaného Islámského státu není o džihádistech příliš slyšet. Jejich hrozba ale dál trvá.
autoři: Gita Zbavitelová , ert
Spustit audio

Související