Izraelci vyvinuli protivzdušnou obranu na doma. Komáry bude sestřelovat laser

16. červen 2019

Izrael bojuje proti raketám palestinského teroristického hnutí Hamás pomocí „lapače střel“ z názvem Železná klenba. A jedna začínající soukromá společnost teď vymyslela podobnou Železnou klenbu proti komárům, uvádí server izraelského deníku Jediot achronot.

Firma Bzigo vyvinula přístroj, který lokalizuje komára v místnosti a namíří na něj laserový paprsek. Pak vyšle zprávu do mobilní aplikace, a umožní tak příjemci hmyz zabít.

Hmyz za 100 let nevyhyne. Ale budou tu méně příjemné a méně prospěšné druhy, tvrdí entomolog

02483893.jpeg

V České republice se vyskytuje asi 38 tisíc druhů hmyzu, ty ale v posledních letech z krajiny mizí. Stejně alarmující je situace ve světě, kde vymírají včely, motýli, čmeláci i vážky. Jejich pošty klesly za posledních 30 let v Evropě na čtvrtinu.

Společnost přístroj vyvíjela tři roky. Vypadá jako krabička velikosti smartphonu, která se dá zapojit do zdi. Současný model umí komára jen odhalit, ale technici pracují i na vylepšené verzi, která dokáže komára sama zlikvidovat, říká ředitel Bziga Nadav Benedek.

„Zabít komára je snadné, ale horší je ho v místnosti lokalizovat,“ píše Bzigo na své webové stránce. „Komár se umí skrýt před lidským zrakem a napadne nás, aniž si ho všimneme. Jakmile však víte, že je v pokoji a kde přesně se nachází, je jednoduché ho zlikvidovat,“ poznamenává firma.

Technologie vychází z algoritmu, který detekuje pohyb komára pomocí širokoúhlé kamery s vysokým rozlišením, jež neustále sleduje zdi a strop místnosti. Když hmyz najde, vyšle prostřednictvím svého wi-fi připojení zprávu do smartphonu uživatele. Přístroj ale může fungovat, i když zrovna není připojený k internetu.

Pro domácnosti i pro firmy

S vynálezem přišel Saar Wilf, který už investoval do sedmnácti různých podniků, z nichž některé prodal za desítky milionů dolarů. Nadav Benedek zase dříve pracoval jako inženýr u firmy Sun Systems a v dalších technologických společnostech. Oba muži jsou zároveň bývalými příslušníky elitní zpravodajské Jednotky 8200 izraelské armády.

Pavouci by za rok mohli sníst všechny lidi na Zemi, zjistili vědci

Sicarius terrosus

Toto zjištění vyplývá z výzkumu biologů z univerzit v Severní Karolíně, San Franciscu a Kodani. Pavouci ročně sežerou 400 až 800 milionů tun potravy. Hmotnost lidstva se odhaduje na zhruba 360 milionů tun.

Invazní hmyz, který dobývá Evropu: Klíště piják, komár tygrovaný nebo slunéčko východní

Slunéčko východní

Jaké nepůvodní druhy z říše hmyzu ohrožují Česko a Evropu? Hostem Magazínu Leonardo byl Jan Votýpka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Přístroj už absolvoval stovky testů s živými komáry. Když se obou podnikatelů novináři zeptali, proč se zaměřili zrovna na komáry, když je na světě tolik naléhavějších problémů, Wilf odpověděl: „Každý, kdo má technické sklony, v určitém období života zatoužil najít technologické řešení tohoto otravného problému. My jsme jen byli vytrvalí.“

Benedek zase vzpomíná, jak vyrůstal ve městě Pardes Hana ve středním Izraeli a všude doma měli sítě, ale jeho otec přesto každý večer před spaním deset minut prohledával ložnici a zabíjel komáry.

Přístroj firmy Bzigo neškodí dětem ani potravinám a dá se používat i v nemocnicích. Původně vznikl pro domácnosti, ale podnik chce vyrobit i model k průmyslovému využití, který by zabíjel hmyz na farmách nebo ve sklenících.

Současná verze má přijít na trh v roce 2021 a bude stát 170 dolarů. Kdo si ho však za pouhých devět dolarů rezervuje už teď, dostane třicetidolarovou slevu, uzavírá server Jediot achronot.

Spustit audio

Související