Izrael v Gaze válečné zločiny nepáchá. Směřuje maximální úsilí do omezení civilních obětí, tvrdí analytik Svárovský

5. červen 2024

Izrael předpokládá, že bude ještě sedm měsíců bojovat v Gaze proti Hamásu. „Cílem je obnovit bezpečnost Izraele a jeho vlastních obyvatel. A podle toho, co Hamás posledních 40 let prezentuje, je jasné, že bez jeho zničení toho dosaženo nebude,“ říká bezpečnostně politický analytik Martin Svárovský v Osobnosti Plus.

Válka vždy přináší civilní oběti a je tragédií, připouští expert. „Ale z hlediska moderního válčení v zastavěných oblastech se v Gaze zdá být poměr 1:1, tedy jednoho zabitého kombatanta na jednoho zabitého civilistu,“ dodává.

Čtěte také

„Když válčili spojenci v Afghánistánu, bylo to asi 1:3 ve ,prospěch‘ civilních obětí, v Iráku asi 1:4. Takže tady je poměr zabitých civilistů nejnižší,“ doplňuje krutá čísla.

Operaci v městě Rafah předcházela evakuace civilistů a podle údajů izraelské armády bylo 950 tisíc osob staženo. „V Gaze je také extrémně obtížné rozlišit civilisty od bojovníků, protože většina z nich bojuje v civilním oblečení,“ upozorňuje analytik.

„Civilní oběti jsou vždy velkou tragédií, ale když uděláte vše pro snížení jejich počtu, což Izrael dělá, tak se nejedná o válečný zločin. Ty Izrael nepáchá, protože směřuje maximální úsilí do omezení civilních obětí.“

Myšlenku nejde zabít

Svárovský připomíná, jak specifickou pozici má v případných vyjednáváních Hamás: „Jsou jasné doklady, že nejde o povstaleckou organizaci, ale džihádistickou. Jsou tu jasná spojení s Al-Káidou a ISIS.“

Čtěte také

„Ostatně jeden ze zakladatelů Al-Káidy je spoluautorem Charty Hamásu z roku 1988, která jasně deklaruje svůj cíl – vyvraždění Židů, ale také ho zdůvodňuje, mimo jiné tzv. Protokoly sionských mudrců.“

Hamás se Charty dodnes nevzdal. „Takže to není protivník, se kterým můžete vyjednávat, ale ten, který vás chce zničit. Pokud nezničíte vy jeho, nikdy neobnovíte svou bezpečnost,“ tvrdí Svárovský.

Souhlasí, že myšlenku, která pohání Hamás, nejde zabít, ale dodává, že můžete porazit její nositele. „Všichni se shodneme, že nacismus byl ve 2. světové válce poražený – i když vyznavači nacismu jsou dodnes po celém světě.“

Čtěte také

Myšlenka džihádu bude tedy nadále přetrvávat, ale Hamás jako nositel a struktura, která dokázala myšlenku spojit se svými správními a vojenskými kapacitami, poražen bude a toho Izrael určitě dosáhne, předpovídá analytik.

„Každá válka jednou přinese mír – buď si lidé uvědomí, že lepší je žít v míru, nebo se natolik vyčerpají, že už prostě nemají možnost dál válku vést,“ popisuje svá očekávání vývoje aktuálního blízkovýchodního konfliktu Martin Svárovský.

Co se bude dít v Gaze po porážce Hamásu? Jaká byla a jak se mění role a vnímání Íránu v celém arabském regionu? Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , oci

Související