Izrael je připraven prodloužit příměří až o pět dnů, říká česká velvyslankyně

28. listopad 2023

Do konce příměří mezi Izraelem a Hamásem už zbývalo jenom pár hodin, když Katar oznámil, že dojednal jeho prodloužení o dva dny. Na svobodu se tak dostalo dalších 11 izraelských rukojmích a 33 palestinských vězňů, v obou případech převážně žen a dětí.

„Podle izraelských médií se Hamás snažil oddělit matky od dětí,“ popisuje problémy výměny blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček. „Katarští vyjednavači v jednu chvíli říkali, že není úplně jisté, že se pondělní výměna povede.“

Čtěte také

„Z 11 propuštěných bylo devět dětí a dvě matky,“ popisuje česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. „Zatím se ví, že jedno z těch dětí bylo převezeno na vozíku, byť původně bylo zdravé, a ostatní jsou v relativně dobrém zdravotním stavu.“

Klid zbraní je nyní prodloužen o dva dny. „Izrael je připraven příměří prodloužit až celkem o pět dnů a má i schválený seznam palestinských vězňů, kteří by byli propuštěni během těchto i následujících dnů,“ říká velvyslankyně. „Každý den má být propuštěno deset dalších rukojmí, opět žen a dětí. Za každého z nich budou propuštěni tři palestinští vězni.“

Příležitost i logistický problém

Izraelci dohodu vítají s nadšením, protože Hamás mezi zajatci stále drží i děti, včetně nejmladšího uneseného devítiměsíčního chlapce s matkou a sestrou. Nicméně zaznívají i varovné hlasy vyzývající k zahájení pozemní operace dříve, aby teroristé nezískali příliš velkou výhodu.

Čtěte také

Prodloužení příměří znamená pro Hamás jednak příležitost, jednak logistický problém. „Sami bojovníci nevěděli, kde ta rukojmí mají,“ upozorňuje Břetislav Tureček, vedoucí Centra pro studium Blízkého východu Metropolitní univerzity Praha. „Kvůli izraelské vojenské kampani byla hodně ztížená komunikace uvnitř Pásma Gazy, takže oni museli lokalizovat své vlastní zajatce.“

Propouštění zajatců je ale podle něj významným krokem ve vývoji situace. „Před měsícem, se zdálo nemyslitelné se nějakým způsobem pohnout,“ rekapituluje. „Byl tam šok na straně Izraele z toho, co provedl Hamás, a byl tam šok v Gaze, jak na to Izrael cynicky reagoval.“

Prostřednictvím Kataru se zatím daří zajistit jednání mezi oběma stranami i propouštění rukojmí. „V tuto chvíli se nezdá, že by tento trend nemohl pokračovat,“ uzavírá optimisticky Tureček.

Více podrobností o propouštění zajatců, civilních obětech v Gaze nebo nedůvěře Izraelců v OSN si můžete poslechnout v záznamu pořadu Ranní Plus. Moderuje Lukáš Matoška.

autoři: Lukáš _Matoška , esta
Spustit audio

Související