Ivermektin je mlha vypuštěná proto, abychom nemluvili o tom, jak nezvládáme očkovat, říká přednosta Duška

10. březen 2021

Část česká veřejnosti vkládá naději do léku ivermektin, antiparazitika určeného pro zvířata i lidi, ale neregistrovaného pro léčbu covidu-19. Přednosta z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady František Duška soudí, že by lék měl být podáván jen v klinických studiích: „Uznávám argument, že jako s antiparazitikem s tím zkušenost máme. Jinak nevím, kde se toto šílenství vzalo.“ S tím ale nesouhlasí primář Michal Rezek: „Podle současných znalostí může být ivermektin přínosem.“ 

Premiér Andrej Babiš (ANO) zařídil dodávku 10 tisíc dávek tohoto preparátu, který byl distribuován do několika nemocnic a ministerstvo mu udělilo výjimku.

Čtěte také

„Doporučení ministerstva zní, že pokud lékař nazná, že je užití preparátu vhodné, tak ho může použít,“ tvrdí v Pro a proti na Plusu primář Interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Rezek. Lékaři z této nemocnice se už dříve ohradili proti tvrzení, že léčba covidu-19 ivermektinem představuje experimentální léčbu 

Ne všichni ale s jejich postojem souhlasí. „Ivermektin považuji za jeden z těch mnoha preparátů, do kterých byly vkládány naděje, je ale velmi nepravděpodobné, že by se ukázalo, že má nějaký klinický efekt. I u těch léků předtím se ukázalo, že nefungují. A to v dobře designovaných randomizovaných klinických studiích. A ty potřebujeme pro každý nový lék,“ oponuje brněnským lékařům přednosta Kliniky anesteziologie a resuscitace Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Duška.

Rezek: Studie o pozitivním efektu jsou

Primář Rezek, který zkušenosti s podáváním preparátu pacientům má, připomíná, že studie existují. „Je jich víc než 20 tisíc a veskrze všechny prokázaly u ivermektinu nějaký pozitivní efekt. Problém je, že tyto studie nejsou hodnoceny jako spolehlivé ve všech aspektech, tedy nejsou vždy velké, placebem kontrolované a nejsou publikovány ve velkých časopisech.“

Čtěte také

„U tohoto léku zatím nikdo neprokázal, že nefunguje. A pokud jsou studie, ač jsou jim vytýkány různé aspekty, tak ukazují pozitivní efekt. Jsou také epidemiologická data o pozitivním efektu léku. Akceptuji, že může přijít velká studie, která ukáže, že očekávané efekty lék nemá, ale dosud takovou studii nemáme,“ doplňuje.

A vítá, že lék je možné podávat perorálně v tabletách. „Takže je otázka, když nemáme nic v rukou, jestli čekat na velkou randomizovanou studii, nebo budeme akceptovat, že důkazy z velkých studií nemáme a budeme lék používat v situaci, v jaké jsme v současné době.“

Když nemáme nic v rukou, je otázka, jestli čekat na studii, nebo budeme lék používat v současné situaci.
Michal Rezek

„Akttuálně nemáme v rukou téměř žádný lék, který by měl jasný průkaz prospěchu mimo kortikoidy. A tady máme lék, který nemá velkou randomizovanou studii, má za sebou nějaká pozitivní data a je hodnocen jako obecně bezpečný lék bez větších nežádoucích účinků,“ opakuje Rezek.

Duška: Mezi prospěchem a poškozením

Přednosta Duška však odmítá tvrzení, že kromě kortikoidů nemají lékaři jiné léky. „Minimálně preparáty na ředění krve mají u covidu dobrou evidenci a jsou už čtyři randomizované kontrolované studie na jiný lék, který potlačuje imunitu.“

Čtěte také

„Já nejsem proti novým lékům, ale dělejme je v kontextu klinického výzkumu tam, kde to lze. Podávat ale preparáty jen tak a čekat, jaký uvidíme efekt, je nebezpečný hazard, protože se nepohybujeme mezi mezi žádným efektem a prospěchem – ale mezi poškozením pacienta a jeho prospěchem,“ vysvětluje přednosta.

Existují data, která ukazují, že ivermketin může pacienty poškozovat,“ říká. „Lék funguje jako neurotoxin, takže poškodí nervový systém parazitů a člověku neuškodí, protože nepronikne přes bariéru mezi krevním oběhem a prostorem s mozkomíšným mokem. Ale u těžkého průběhu covidu tato bariéra může být poškozena, takže nevíme, jestli nebude mít lék toxický efekt.“

Existují data, která ukazují, že ivermketin může pacienty poškozovat. Nehledejme zlatou tabletku proti covidu.
František Duška

O nežádoucích neurologických účincích se ale ví, nesouhlasí primář Rezek a ivermektin obhajuje: „Proto jsou také vznesena upozornění, že u některých nemocí se musí postupovat opatrně. Ale u běžné populace to pozorováno a popsáno nebylo. Některé studie naopak ukazují až překvapivě pozitivní výsledek, který vzbuzuje až údiv.“

„Nehledejme zlatou tabletku proti covidu. Považuji celu debatu za balónek, který se vypustil do mediálního prostoru, abychom se nebavili o tom, proč selháváme v očkování a zvládání pandemie. Místo toho se vypustila mlha a bavíme se tady o léku proti říční slepotě,“ shrnuje František Duška.

Poslechněte si celou debatu dvou lékařů. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související