Ivan Štern: Údajná naděje jménem Sahra Wagenknechtová

29. leden 2024

Sahra Wagenknechtová, bývalá německá komunistka a zakladatelka nové rádoby levicové strany Společenství Sahra Wagenknechtové, má jistou naději na úspěch. Nejen chytlavým programem, který před sebou tlačí, ale i skutečností, že dlouhá léta působila v televizi jako mediální diva všech myslitelných politických debat.

Občas řekla něco, co možná mělo jistý hlubší obsah, avšak jeden z jejích nesporných trumfů, i proto byla zvána, spočíval v tom, že sebe nabízela jako pohlednou intelektuálku, jíž nesporně je, navíc s nefalšovaným ženským půvabem. Její dlouhé a hezké nohy, ač samy k projednávanému tématu neměly co dodat, kameramani rádi zabírali. Pro diváka maličko unaveného z opakujících se politických frází byly jistým povzbuzením.

Čtěte také

Mnohý Němec možná ani neví, co to byla či je postkomunistická levice, ale tu černovlasou a černookou paní s krásnýma dlouhýma nohama si vybaví okamžitě. Kdoví, i nad urnou snad zaváhá.

Postkomunistickou německou Levici Sahra Wagenknechtová opustila pro její rostoucí nemohoucnost. Tam, kde ještě před desetiletím sehrávala dominantní roli, v zemích bývalého východního Německa, se vytrácí jak pára nad hrncem. A ač spolu s ní kdysi zaznamenávala mnohé nezapomenutelné úspěchy, své politické ambice staví výš než se nyní potácet na okraji politického zájmu.

Jako svár komunistů a nacistů před sto lety

Výsostným územím pohrobků Waltera Ulbrichta a Ericha Honeckera, jakož i pokračovatelů zdivočelých sociálních demokratů typu Oskara Lafontaina, mimochodem manžela Sahry Wagenknechtové, se měly stát země bývalého východního Německa. Dlouhou dobu se to i tak jevilo, dokud ústředním politickým problémem nezačala být otázka uprchlická.

Čtěte také

Postkomunisté na tom poli poněkud zaspali. Pro východoněmeckého obyvatele, považujícího se za občana proradnými zápaďáky podvedeného, za občana druhé kategorie, od něhož se mimo jiné očekává, že strpí, aby i na jeho hřbetě bylo štípáno uprchlické dříví, začali být nezajímaví.

Vítězný nástup extremistů z protilehlého politického pólu byl proto jen logickým vyústěním. Zatímco postkomunisté se zde před lety snad s výjimkou Saska mohli pochlubit se zhruba 25 až 30 procenty volebních preferencí, nyní se podobnými výsledky pyšní jejich protipól, Alternativa pro Německo.

Ivan Štern

Sahra Wagenknechtová se rozhodla učinit tomu rázný konec. Jejím Společenstvím hodlá nahnědlý mor odsud vytěsnit jím šířeným pro změnu morem narudlým. Nadcházející evropské volby a následně volby podzimní rovnou ve třech východoněmeckých zemích jí budou prubířským kamenem.

Soupeření Společenství s Alternativou trochu připomíná svár komunistů a nacistů na přelomu 20. a 30. let minulého století. Nejprve přinesl nacistickou tyranii, aby byla vzápětí vystřídána tyranií komunistickou. Nynější spor ale neobsahuje o nic libější příchuť.

Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost

autor: Ivan Štern
Spustit audio