Ivan Hoffman: Zákon o střetu zájmů je směšný. Konflikt s Evropou Babišovi doma prospívá

11. květen 2020

Několik europoslanců doporučilo, jak postupovat v případě střetu zájmů Andreje Babiše. Zároveň ale potvrzují, že českým úřadům stačí jen čestné prohlášení politika, že ve střetu není.

Europoslanci z Výboru pro rozpočtovou kontrolu doporučili, aby Andrej Babiš odstoupil, anebo aby firmy z jeho svěřeneckých fondů přestaly dostávat dotace, případně aby je prodal. Doporučení jsou nezávazná a pouze pro případ, že se prokáže Babišův střet zájmů.

Všechno závisí na výkladu

„Náš premiér, předseda vlády, vysoký ústavní činitel by v žádném případě ve střetu zájmů být neměl. A pokud by byl, mělo by to především vadit nám. Ne Evropskému parlamentu. A jestli je nebo není, to závisí na výkladu práv,“ míní komentátor Ivan Hoffman.

Čtěte také

„On říká: Já jsem splnil zákon, ke kterému mě zavázal parlament přijetím zákona Lex Babiš, jsem bez konfliktu zájmů. Otázka je, jestli ho splnil dobře a jestli ta norma byla dobře napsaná,“ uvažuje Hoffman v pořadu Jak to vidí...

„Lex Babiš prosadila opozice, ale zřejmě to mělo být přesnější, výstižnější. Možná by se k němu měli vrátit. Ne kvůli jednomu politikovi. Kvůli čistotě právního prostředí by ho měli napsat tak, aby bylo jasné, jestli je nebo není ve střetu zájmů. Je vlastně divné, že se o tom léta bavíme.“

Skandální průběh mise

Únorová inspekční cesta europoslanců taky ukázala, že české úřady neumějí střety zájmů kontrolovat. V podstatě prý záleží na českém prohlášení dotčeného politika. „V tom mají naprostou pravdu a v tom je ten zákon směšný.“

„Nicméně v dnešní době, kdy je agenda v Evropském parlamentu omezená, je otázka, kdy se doporučení výboru vůbec dostane na plénum a jak to budou projednávat. Dneska se Evropská unie zabývá jinými problémy, než je Andrej Babiš.“

Konflikt s EU Babišovi prospívá

Hoffman ale zároveň připomíná i skandální průběh únorové mise výboru Evropského parlamentu do České republiky. „Andrej Babiš označil Moniku Hohlmeierovou a naše členy mise Mikuláše Peksu a Tomáše Zdechovského za vlastizrádce a pak se ale musel omluvit.“

„Je otázka, do jaké míry nás to poškozuje. I místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová říká, že ostatní politici Evropské unie berou Andreje Babiše jako premiéra, který vzešel ze svobodných voleb.“

„Říká, že by spíš on sám měl vyhodnotit, jestli mu způsob vyhrocené komunikace vůči Evropskému parlamentu prospívá, nebo škodí. A já mám pocit, že u nás mu spíše prospívá.“

Další témata rozhovoru: 75. výročí konce druhé světové války; zajištění míru; střet zájmů Andreje Babiše pohledem europoslanců; koronavirus a proměny trhu práce; dobrovolná maturita z matematiky.

Spustit audio

Související