Ivan Hoffman: Ke koalici ČSSD-KSČM nikdy nedojde. Pro komunisty by to byla sebevražda

20. únor 2017

Předvolební tanečky kolem podzimních parlamentních voleb jsou v plném proudu. Svědčí o tom i nedávné prohlášení předsedy ČSSD, podle kterého je Bohumínské usnesení dnes vyhaslé a přežitek.

Usnesení z roku 1995 zakazuje Sociálním demokratům spolupráci s některými politickými stranami, a to včetně KSČM. Ale pouze na vládní úrovni, na komunální probíhá už léta.

„Sobotkovo prohlášení je motivováno stejným cílem, s kterým tehdy vzniklo. Ukázat koaliční potenciál,“ myslí si Ivan Hoffman. U voleb prý volič zvažuje taky budoucí koalice a vláda jen jedné strany není reálná. Stejně jako spojení ČSSD a KSČM.

Politické tanečky

V 90. letech, krátce po změně režimu, měli komunisté velmi špatnou pověst. Bohumínské usnesení mělo KSČM poškodit a taky voličům říct, že se s nimi nikdy do vlády nedostanou. „Teď nám ukazují, že když si ke katastrofálním číslům strany z předvolebních průzkumů připočítáte 10 % komunistů, tak to s ČSSD bude hned líp vypadat.“

Hoffman pochybuje, že by komunistická strana do nějaké vlády vůbec kdy chtěla. „Byl by to jejich konec. Sami by spáchali politickou sebevraždu!“ Nad nápadem nejásá ani předseda Vojtěch Filip, který tvrdí, že se o koalicích rozhoduje až po volbách. Strana ale prý jedná pouze s důvěryhodnými partnery.

Proč to v krajích funguje?

Levicové koalice mají svůj potenciál. Vidět je to v krajích nebo v obcích, kde spolu komunisté i ČSSD spolupracují už léta. Co ale na celostátní úrovni? „Tady vidím mnohem větší problém,“ říká komentátor.

Místopředseda Poslanecké sněmovny ČR Vojtěch Filip

Od roku 1989 ve vládách nebyli, nikdo je do koalice nevzal. S klidným svědomím tak KSČM může tvrdit, že nenese žádnou odpovědnosti za polistopadové dění. „Není je za co u voleb trestat. A komunistickou ideologii mají už jen v názvu. Sami se chovají jako vzorní kapitalističtí podnikatelé.“

Kdo je volič?

Lidé je prý volí z nostalgie. Někteří do nich promítají jen nesplnitelné sliby. A kdyby se přece jen k moci dostali, návrat do starých časů je už podle Hoffmana neuskutečnitelný. „Jsme v EU a NATO. Jsme vázáni stovkami předpisů, dohod a nařízení. Manévrovací proces současných politiků je opravdu velmi malý.“

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.