Ivan Hoffman: Františkův rok

15. březen 2014

Papež František stojí rok v čele katolické církve, což se stalo milou příležitostí shrnout vše, čím příjemně překvapil a oslovil veřejnost. Hlavně se cení jeho skromnost, neokázalost, soucit s potřebnými, ale také to, že evangelium, čili radostnou zvěst, šíří s úsměvem, radostně, v dobrém rozmaru.

Těžší je posoudit, jak se papeži Františkovi vedle vylepšení obrazu církve navenek podařilo také změnit ji uvnitř. Církev je hierarchická instituce, ve které nepřipadá v úvahu kritizovat šéfa. Nejde jenom o dogma neomylnosti, anebo o nástupnictví po svatém Petrovi, v jehož smyslu je papež vyslancem Boha na zemi. Poslušnost papeži je především spontánním projevem důvěry věřících, projevem jejich autenticky nekritické veskrze pozitivní emoce.

Co si o Františkovi hlásajícím chudou církev pro chudé myslí církevní představitelé, uvyklí pompézní obřadnosti a životu na vysoké noze, lze soudit pouze z toho, jak v praxi následují či nenásledují jeho příkladu. Že papežovi neprotiřečí, neznamená, že jeho názory sdílejí. Když František odmítl ve Vatikánu obývat luxusní papežské apartmá, neslyšeli jsme o tom, že by církevní hodnostáři po celém světě začali houfně opouštět své honosné paláce a rezidence. Podobně se nezdá, že by se vesměs konzervativní teologové nechali inspirovat Františkovou kritikou asociálnosti kapitalismu.

Papež František je pro církev požehnáním i problémem. Jeho popularita se hodí, jenomže jeho nápad žít podle evangelia a následovat Krista je pro bohatou mocnou a vlivnou instituci nepříjemná komplikace. František zjevně pod církví rozumí živé společenství věřících, nikoli nadnárodní firmu, které se stal generálním manažerem. Kdo ví, jak toto může dopadnout. Církev, která by se rozhodla důsledně následovat Krista podle evangelia, by musela sama sebe jako firmu vyhnat z chrámu. Něco takového v silách papeže Františka samozřejmě není. Toto bude spíše úkol pro jeho všemohoucího a všudypřítomného šéfa.

autor: iho
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.