Indie nabídla testovací dráhu pro vysokorychlostní Hyperloop

27. září 2016

Indický ministr dopravy Nitin Gadkari oficiálně navrhl firmě SpaceX Elona Muska, aby své sny o vysokorychlostní dráze systému Hyperloop uskutečnila v Indii.

Firma dostane možnost vyzkoušet fungování elektrické potrubní dráhy, ve které budou dopravní kapsle dosahovat rychlosti přes 1100 kilometrů za hodinu, na trase mezi městy Bombaj a Puné, dlouhé asi 118 kilometrů.

SpaceX také dostane k volné dispozici půdu, potřebnou k výstavbě a provozu zkušební linky. Pokud vše půjde dobře, Indie by pak ráda na svém území vybudovala pravidelné linky pro cestující. Například cesta z Bombaje do Nágpuru, dlouhá 800 kilometrů, která dnes trvá vlakem skoro 14 hodin, by díky Hyperloopu trvala jen asi 40 minut.

Premiér příslušného západoindického státu Maháráštra, Devendra Fadnavis, potvrdil, že se o tomto návrhu na vládní úrovni vážně jednalo. On osobně však požádal firmu SpaceX, aby nejdříve celý systém Hyperloop řádně vyvinula a teprve potom jej zkoušela na indickém území. Indům se však obecné líbí jakákoliv forma dopravy, která využívá elektrické energie místo fosilních paliv. Proto Indie podporuje např. elektromobily, tramvaje nebo elektricky poháněné dráhy.

Systém Hyperloop se však stále nachází ve stadiu vývoje, nehledě na to, že jde o otevřený koncept bez patentových práv, který může rozvíjet kdokoliv. Zatím neexistuje žádný komerční projekt, který by systém Hyperloop v praxi využíval. Jako nejnadějnější se v tuto chvíli jeví nasazení Hyperloopu v rámci rychlé nákladní dopravy mezi industriálními zónami a přístavy.

Firma Hyperloop Transportation Technologies se navíc nedávno dohodla s vládou Slovenské Republiky o výzkumu možnosti nasazení Hyperloopu v rámci spojení Bratislavy, Vídně a Budapešti.

Zdroje: Mashable, Techworm, Next Big Future, Business Standard, Techumor

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio