Inaugurace v zahraničních médiích: proruský a pročínský eurofederalista začíná druhé funkční období

9. březen 2018
Prezident republiky Miloš Zeman při své druhé inauguraci

Inaugurace českého prezidenta Miloše Zemana si všimly některé zahraniční zpravodajské agentury, jejichž postřehy následně převzala i další média po celém světě.

Agentura AFP informuje, že Miloš Zeman včerejším složením prezidentského slibu zahájil své druhé funkční období. Hlavu českého státu článek charakterizuje jako „proruského“, „pročínského“ a „protiimigračního“ politika, který svou inaugurační řeč využil ke kritice novinářů a svých rivalů.

Zpravodajská agentura světové veřejnosti popisuje, že Miloš Zeman je „bývalý komunista“, který se stal prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky v roce 2013. Letos obhájil mandát, když porazil liberálního vyzyvatele Jiřího Drahoše.

Druhý pětiletý termín získal český prezident díky podpoře venkovských a levicových voličů, analyzuje AFP. Klíčovou roli v jeho znovuzvolení prý sehrál také strach z uprchlíků a migrantů a odpor vůči relokačnímu mechanismu Evropské unie.

Eurofederalista podporující referendum o czexitu

Zpravodajská agentura AP dodává, že Miloš Zeman se v průběhu výkonu své funkce stal známý pro svou silnou protiimigrační rétoriku, které ho údajně spojila s populistickou pravicí. Agenturní text také tvrdí, že prezident Zeman v průběhu svého prvního mandátu rozdělil českou veřejnost svými proruskými postoji a podporou sbližování s Čínou.

Český lídr byl také jedním z mála evropských politiků, kteří podpořili kandidaturu Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách, připomíná AP. Svůj článek uzavírá připomínkou, že prezidentu Zemanovi je 73 let, prezidentskou přísahu složil na společné schůzi obou komor českého parlamentu a že česká ústava umožňuje pouze dvě prezidentská období.

Agentura Reuters se samotné inauguraci nevěnovala, ale již před ní uveřejnila text, podle kterého Miloš Zeman v protikladu ke svým slibům z prvního volebního období rozdělil českou společnost, ponižuje své oponenty a útočí na českou intelektuální elitu. Vztah Miloše Zemana k Evropské unii Reuters označuje za dvojaký.

„Prohlašuje se za eurofederalistu, ale podporuje referendum o členství České republiky v Evropské unii, tedy proces podobný hlasování o brexitu,“ uvádí agentura. Rovněž připomíná, že prezident Zeman vystupuje proti sankcím uvaleným na Rusko kvůli anexi Krymu a je pro přesunutí české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma po vzoru amerického prezidenta Trumpa.