Ilegální obchod se štěňaty a koťaty velmi vynáší. Lukrativnější jsou už jen drogy a zbraně, vysvětluje Rennerová z Animal Eye
„Právo chovat psy a kočky měl u nás prakticky kdokoliv. A pokud dodržoval naprosto elementární pravidla, mohl tak činit neomezeně a v jakémkoliv množství. Takže v prvotní fázi naší činnosti šlo o to, abychom i v této poměrně chabé legislativní oblasti podchytili důkazy týrání a množení zvířat. Jak stát postupně přidává další a další legislativní nástroje, tím snáz postih iniciuje,“ popisuje zakladatelka neziskové organizace Animal Eye a advokátka Zuzana Rennerová.
„Zdaleka ne každý chovatel je majitel množírny nebo tyran, proto je potřeba legislativu udržet v rozumné hranici. Abychom netrestali běžné chovatelé, kterých je u nás většina,“ nastiňuje.
„Dřív to nebylo o tom, že by stát nevěděl, jaké nástroje a zákony přijmout, ale aby našel ten balanc. Aby přílišnými povinnostmi nebo příliš striktní legislativou nepotrestal většinu českých chovatelů, kteří milují své domácí mazlíčky a rozhodně je nemnoží ani netýrají.“
Nejproblematičtější ale stále je prodej zvířat zejména v anonymitě internetu.
„Za problém to nepovažuji pouze já, ale je to podloženo i statistikami, se kterými pracují unijní instituce. Ilegální obchod s domácími zvířaty a především se psy a kočkami představuje bohužel třetí nejlukrativnější ilegální činnost. A to po obchodu se zbraněmi a drogami. Takže je to plošný problém.“
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Vladimír Kroc.
Související
-
Viděl jsem otřesné množírny i psí jatka. Snažili jsme se to ukázat i ve filmu, říká Filip Rožek
Za knihu Gump – pes, který naučil lidi žít loni Filip Rožek od čtenářů dostal Magnesii literu. Teď podle ní vzniká film, ve kterém si zahraje i samotný pes Gump.
-
Čipování psů má do určité míry zkomplikovat nelegální množírny, potvrzuje veterinář
Jméno, bydliště nebo telefonní číslo majitele – přesně tyto informace půjdou zjistit z mikročipů, které musí mít od ledna všichni psi starší půl roku.
-
Utajené psí množírny
Místnosti, kde žijí feny v nevyhovujících podmínkách a rodí jedno štěně za druhým. I tak mohou vypadat utajené psí množírny. Jejich majitelé zásobují trh levnými ps...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.