I přes dohody se řecká krize bude vracet, nemá jednoduché řešení, říká ekonom Jonáš
Předseda Evropské komise Jean Claude Juncker se na summitu G7 ostře opřel do řeckého premiéra Alexise Tsiprase.
Obvinil ho, že zkresluje návrhy věřitelů na odvrácení bankrotu a váhá s předložením schůdné alternativy.
„Vztah dlužníka s věřitelem je vždy velice problematický,“ uvedl v našem vysílání investiční bankéř Ondřej Jonáš.
Podle něj symbióza mezi věřitelem a dlužníkem povede k tomu, že dohody s Řeckem se podaří dosáhnout, nebude ale řešením. „Tato krize se bude vracet, a budeme o ní dále mluvit, protože na ní není jednoduché řešení.“
Na summitu G7 italský premiér připomněl, že řecké penze jsou stále ještě štědřejší než ty italské, dodal ekonom. „To bije do očí, to je červený hadr do očí německým CDU/CSU, a dlouhodobě to udržitelné není.“
„Skutečnost, že je na tom část řecké populace ekonomicky špatně, nemůže být argumentem pro rozpočet, který je nezodpovědný,“ tvrdí Jonáš.
Ten je přesvědčen, že taktikou Evropské unie je přesvědčit řecké voliče, aby udělali to, co se stalo v Itálii, a v náhradních volbách vyměnili vládu. „Vyjednavačům dochází trpělivost, uvědomili si, že s touto skupinou bude dohoda velmi obtížná.“
„EU ukazuje trpělivost a snahu ovlivnit politický vývoj uvnitř Řecka ve prospěch racionálního řešení, ale do konce roku problém Řecka vyřešen nebude: hrají zde roli nejen španělské volby, ale i geopolitické aspekty,“ předpověděl Ondřej Jonáš.
Jedlička: Ozdravný program Unie je destruktivní pro kvalitu života Řeků
Publicista a analytik Petr Jedlička si myslí, že Evropská unie je na dopady vyhrocení řecké krize připravena lépe, než kdy byla.
Podzimní volby ve Španělsku ale mají významný vliv na postoje věřitelů. „Lze pozorovat, že zástupci věřitelů až do těchto voleb nebudou chtít v základních věcech ustupovat, protože by tak mohli ovlivnit jejich výsledek.“
„Ve Španělsku je velmi silná levicová strana, podobně jako v Řecku,“ připomněl podobnost španělské situace s tou řeckou Jedlička.
Řecko už aspoň nějakou dohodu potřebuje, soudí novinář, a očekává její uzavření do konce června. „O těch velkých a nejpodstatnějších věcech pro Řecko se ale bude jednat až v dalších měsících.“
Analytik se domnívá, že ozdravný program, který Unie doporučuje Řecku, sice může vylepšit hospodářské výsledky země, ale pro jednu nebo dvě generace Řeků je „naprosto destruktivní, co se týče kvality života, perspektiv mladé generace.“
„Dnes 50 % lidí do 26 let už několik let nemá v Řecku práci. Když mladí lidé ztratí pracovní návyky, co to pro budoucnost celé společnosti bude znamenat?“ ptal se Petr Jedlička.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.