Humanitární pomoci je na Ukrajině stále méně, teď je jí ale víc potřeba, říká šéf distribuční firmy Koridor UA

11. září 2022

Logistická síť, která zajišťuje efektivní distribuci pomoci na Ukrajinu, dostala název Koridor UA a řídí ji Matouš Bláha. „Jakmile začala válka, vyrazili jsme s humanitární pomocí. Celou situaci na Ukrajině jsem sledoval déle – čekal jsem tam jakýsi problém kolem migrační krize, ale spíš na polsko-běloruských hranicích.“

Koridor UA má svá logistická centra v Praze, na slovenské hranici a na několika místech na Ukrajině. Pracují u nich dobrovolníci, někteří mladí dokonce kvůli práci u nich přerušili studia.

Čtěte také

„S postupným vývojem války na Ukrajině jsme svědky toho, že je humanitární pomoc stále méně, ale její důležitost a potřeba se naopak zvyšuje,“ tvrdí Bláha. 

„Našel jsem tam něco, co jsem hledal,“ popisuje osobní vztah k humanitární pomoci jako celek. Nejprve totiž jezdil na balkánské trase. „Vybral jsem si Bosnu a Hercegovinu, protože nám to přišlo jako ty nejchudší země, které vůbec neměly zvládnutou humanitární pomoc, celý proces,“ popisuje své začátky po roce 2015. 

„A ten velký rozdíl mezi Bosnou a Ukrajinou je, že Ukrajinci přemýšlejí solidárně, a to mezi sebou, protože se jich to týká všech. Je to něco odlišného, než vidíme například v Bosně – tam jsou někteří spíš naštvaní, že pomáháme cizím lidem v cizí zemi.“

„Na Ukrajině pomáhám místním lidem nich doma a oni to oceňují. Jsme tam vítáni, a to je diametrálně odlišný přístup, než jsme byli zvyklí z balkánské trasy.“

Celý pořad Hovory Evy Hůlkové si poslechněte sami v audiozáznamu.

autoři: Eva Hůlková , lup
Spustit audio

Související