Hudební genius Alois Hába doplatil na únor 1948

28. červen 2023

Hudební skladatel Alois Hába byl zaujatým propagátorem takzvaného čtvrttónového systému. Jeho skladby byly ve 20. a 30. letech hojně provozovány na mezinárodních festivalech soudobé hudby. Hába složil mimo jiné na vlastní libreto čtvrttónovou operu Matka, několik smyčcových kvartetů, řadu sborů a dalších děl. Vizovický rodák hrál od šesti let na housle, v raném mládí začal také komponovat.

Pražskou konzervatoř absolvoval v roce 1915, po válce zůstal ve Vídni, kde se živil jako korektor. V září 1923 se vrátil do Prahy. Po druhé světové válce se stal Hába profesorem skladby na Akademii múzických umění, po únorovém komunistickém převratu 1948 byl vystaven atakům a jeho kompoziční třída byla v roce 1951 zrušena.

Aloise Hábu připomínáme v repríze pořadu Hudba opravdu jinak, který v roce 2013 připravil publicista Pavel Hlavatý. Na webu poslouchejte do 28. července 2023.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.