Hrady Václava IV.

17. srpen 2009
Monitor

V pondělí 17. srpna si od 10 hodin dopoledne můžete poslechnout speciální vydání Monitoru s podtitulem Hrady Václava IV. Společně s profesorem Tomášem Durdíkem z Archeologického ústavu AV ČR si připomeneme tak trochu pozapomenutou tvář tohoto panovníka, který je často líčen jen jako opilec utíkající před královskými povinnostmi k lovu. Realita byla ovšem trochu jiná...

"Ve středu 16. srpna 1419 si Václav před polednem naříkal pouze na bolest v levé ruce, jinak se cítil lépe. Po poledni, kolem devatenácté hodiny podle tehdejšího počítání, tj. asi ve třináct hodin našeho času, byl náhle stižen záchvatem mrtvice. Ukrutná bolest, která projela jeho tělem, vydrala z jeho úst strašný výkřik, podobající se podle mínění těch, kteří byli přítomni, lvímu řevu..."
Tak popisuje poslední chvíle života českého krále Václava IV. historik Jiří Spěváček. Kniha Václav IV. 1361 - 1419 K předpokladům husitské revoluce se také stala jedním z podkladů pořadu. Další informace jsme čerpali z Ilustrované encyklopedie českých hradů Tomáše Durdíka a Zprávy o nemocech mocných Ivana Lesného.

Den po 590. výročí smrti si připomeneme nejen, kde všude dnes můžeme najít stopy éry Václava IV., ale zároveň se pokusíme nastínit některé z důvodů, které vedly k zatracování jeho vlády. Přizviska vášnivý lovec a opilec vyjadřují jen polovinu pravdy.

Dvojkový král
Václav IV. se do dějin vepsal jako muž dvou tváří. Na jedné straně byl výborným společníkem, moudrým a zdvořilým knížetem, vzdělaným, sečtělým se znalostí cizích jazyků, na druhou stranu se postupně proměňuje v agresivního cholerika a běsnícího alkoholika. Dvojí tvář je přitom jen jednou z dvojek, která se jeho životem proplétá.
Jen namátkou:
- narodil se jako druhý syn Karla IV., dokonce jako druhý Václav, kdy první se nedožil ani dvou let věku
- světlo světa spařil v druhém měsíci roku
- Václavova matka umírá ve druhém roce 60. let 14. století
- ve dvou letech je korunován českým králem
- od druhého roku 70. let se pravidelně účastní politického života
- Václavova vláda se nese ve znamení dvou papežů
- dvakrát je zajat
- dvakrát čelí pokusu o otrávení
- dvakrát se žení
- dvakrát je dokonce oficiálně pohřben.

Logo

Dvojka pak zasáhla také jeho stavební činnost, jak už se mimo jiné dozvíte v Monitoru 17. srpna od 10 hodin.

autor: Adriana Krobová
Spustit audio

Více z pořadu