Houstone, máme lasagne. Italská astronautka se na oběžné dráze nehodlá vzdát oblíbeného jídelníčku

21. prosinec 2014

„První italská astronautka se sice řítí po oběžné dráze rychlostí před 25 tisíc kilometrů v hodině, ale jinak trvá na tom, že její jídelníček bude pěkně tradiční,“ píší londýnské Timesy.

Samantha Cristoforettiová, která 23. listopadu odletěla na Mezinárodní vesmírnou stanici, odmítla po několika dnech tradiční proteinovou směs, kterou astronauti konzumují nejčastěji. Místo toho si pochutnává na caponatě, sicilském lilkovém salátu a tiramisu.

Není divu, teprve podruhé za 16 let činnosti Mezinárodní stanice jsou společně na palubě dvě ženy. Cristoforettiová je navíc vůbec první evropskou kosmonautkou, která tam přistála.

Její osobní kuchař Stefano Polato, mimo jiné protagonista italské kampaně za tzv. pomalé stolování, je přesvědčen, že pobyt ve vzdálenosti 430 kilometrů od zemského povrchu není důvodem pro nekvalitní jídlo.

Čtěte také

„Chtěli jsme se vyhnout rafinovanému cukru i soli. I ve vesmíru je třeba jíst zdravě,“ říká kuchař, který dříve vedl restauraci v Padově.

Kapitánka italského letectva, sedmatřicetiletá Cristoforettiová, zůstane podle Timesů na stanici až do května.

Samantha Cristoforettiová odmítla po několika dnech tradiční proteinovou směs, kterou astronauti konzumují nejčastěji. Místo toho si pochutnává na caponatě, sicilském lilkovém salátu a tiramisu

Pro kuchaře to představuje sérii problémů k vyřešení. Veškeré potraviny musejí do kosmu hlubokozmrazené a v plastu. Přitom musejí být poživatelné příští dva roky, a při pokojové teplotě nesmějí ztratit chuť, vůni a barvu.

„Musí to zkrátka vypadat, že je právě někdo uvařil,“ říká Polato. „A také se snažím vyhnout pokrmům, které snadno odskakují ve stavu beztíže od příborů a mohou pak létat po stanici, a být třeba i vdechnuty, což je naprosto katastrofický scénář,“ říká kuchař.

Ve stavu beztíže se ovšem voda na těstoviny neuvaří zrovna snadno, a také pizzu nemůžete vložit do dřevěné pece. Cristoforettiová tudíž „vaří“ tak, že kombinuje různé sáčky s ingrediencemi do konečné směsi, a tu pak rehydruje několika kapkami horké vody.

Ani tyto potíže jí však nezabránily v přípravě tradičních italských pokrmů. „Měli jsme už rizoto, lasagne, caponatu i tiramisu,“ chlubí se Polato. Jen jedna překážka zůstává: Zatím nikdo nevymyslel, jak udělat ve vesmíru špagety.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: rma
Spustit audio