Hosté Studia Leonardo: manželé Šponerovi z Biofyzikálního ústavu Akademie věd

6. březen 2015
Studio Leonardo

Jak vznikly první buňky? Michael Rozsypal pozval do Studia Leonardo profesora Jiřího Šponera a doktorku Judit Šponerovou.

K výzkumu vzniku života na planetě nedávno významně přispěli brněnští vědci ze společného pracoviště brněnského Biofyzikálního ústavu Akademie věd a Středoevropského technologického institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Další posun v jejich bádání přijal koncem ledna k publikaci prestižní časopis Chemistry. Tým vědců vypracoval na základě experimentu jejich italských kolegů teoretický chemický model, který ukazuje, jak se mohly kombinovat nukleotidy RNA - tedy ribonukleové kyseliny. Tyto kombinace vedly k novým, stále složitějším a rozmanitějším molekulám, které jsou základem všech živých organismů.

Právě vznik ribonukleové kyseliny byl až doteď pro vědce záhadou. Vysvětlení vzniku molekul RNA by tím pádem mohlo přispět i k pochopení toho, jak se na Zemi vzal život. O jak průlomový objev se jedná? A jak se vlastně dá zkoumat vznik ribonukleové kyseliny?

Prof. RNDr. Jiří Šponer, DrSc. vede laboratoř struktury a dynamiky nukleových kyselin na Biofyzikálním ústavu AV ČR, která patří ve svém oboru mezi světovou špičku. Je též profesorem na Středoevropském technologickém institutu (CEITEC) Masarykovy university v Brně a Palackého univerzitě v Olomouci. Je autorem nebo spoluautorem 250 původních vědeckých prací, celkový počet citací v ISI WOS je 13 tisíc, jeho H-index je 61. Je ženatý s doktorkou Judit Šponerovou, se kterou pracuje v rámci výzkumné skupiny Struktury a dynamiky nukleových kyselin ve Středoevropském výzkumném institutu CEITEC.

Jiří Šponer také působí v Biofyzikálním ústavu AV, kde pomocí nejmodernějších počítačových metod studuje strukturu, dynamiku, funkci a evoluci nukleových kyselin DNA a RNA. Jeho laboratoř spolupracuje s řadou špičkových zahraničních pracovišť.

Manželé Šponerovi pracují na svém výzkumu už od roku 2006, ve světě se o to vědci snaží už několik desítek let. Spolu s kolegy v Praze a v Itálii se snaží popsat, co vedlo ke vzniku života na Zemi před čtyřmi miliardami let.


autor: mro
Spustit audio