Host Studia Leonardo: neurofyziolog Karel Ježek

26. listopad 2014
Studio Leonardo
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy MUDr. Karel Ježek, Ph.D.

GPS v našem mozku

Host dnešního vydání Studia Leonardo MUDr. Karel Ježek, Ph.D. vede Laboratoř experimentální neurofyziologie na Univerzitě Karlově. Teprve nedávno se však vrátil z Kavliho institutu systémové neurovědy, který je součástí univerzity v Trondheimu a v němž působí May-Britt a Edvard Moserovi. Právě tito vědci, kteří se věnují výzkumu mozku, získali v uplynulých dnech Nobelovu cenu za lékařství. Doktor Ježek v jejich týmu strávil celkem sedm let a nadále s nimi spolupracuje.

Hovořit budeme nejen o výzkumu, který byl oceněn Nobelovou cenou, ale také o kognitivních funkcích mozku a síle skryté paměti.

Neurofyziolog Karel Ježek absolvoval Lékařskou fakultu UK v Plzni. Pracoval také v norském Trondheimu v Centru pro biologii paměti a systémové neurovědy. Stejné téma mají i jeho přednášky a přednáškové kurzy na Karlově univerzitě z fyziologie paměti a jiných neurovědních oblastí. V roce 2010 publikoval jako jeden z autorů v časopise Plos Biology výsledky výzkumu, který nabízí vysvětlení mechanismu vzniku posttraumatické stresové poruchy, při níž dochází k nežádoucí asociaci mezi akutním stresem a jinými, původně nesouvisejícími vzpomínkami. Na podzim 2011 publikoval v časopise Nature společně se svými kolegy unikátní metodu umožňující detailní popis procesu aktivace paměti na úrovni jednotlivých neuronů.


Spustit audio