Horečka v Rosia Montaně

5. říjen 2007
Sedmý světadíl

Může Rosia Montana přežít nájezd zlatokopů? V rumunské horské vesnici Rosia Montana proběhl festival Fan Fest, kterým chtěli jeho pořadatelé upozornit na znepokojující situaci v osídlené části, která patří v Evropě na špičku v těžbě zlata. Hrozí jí úplná likvidace.

Rosia Montana v rumunských Apusenách je nalezištěm zlata odjakživa. Zatímco zásoby vzácných kovů již byly vyčerpány, zlato a stříbro se v této oblasti stále vyskytuje a přitahuje pozornost těžebních společností. Rosiu Montanu a Fan Fest 2007 navštívil letos na konci srpna Standa Miler. Rozhovor s ním nejen o ekofestu a těžbě zlata jsme odvysílali v magazínu o světě Sedmý světadíl 3.10.2007. Informace o vesnici Rosia Montana najdete zde.

Standa Miler byl v rámci projektu Proroci písma vyhlášen nejodolnějším členem týmu. Zatímco ostatní Proroci po návratu do Česka propadli každodennímu životu, tento poslední člen ještě stále putoval a měl namířeno do poslední destinace, rumunského Banátu. O Prorocích, kteří se nechali inspirovat putováním věrozvěstů Cyrila a Metoděje po Balkáně a sledovali, jak se v tomto prostředí mění role cyrilice a latinky, jsme šest týdnů pravidelně přinášeli zprávy v magazínu o světě Sedmý světadíl. Celou cestu urazili Proroci dvěma ekoauty Cyrilem a Metodějem, poháněnými olejem z restauračních zařízení.

Připomeňte si Proroky písma.

O ekocestách a ekoautech se dozvíte více na www.ekocesty.info.

Spustit audio